Yıl:9   Sayı: 104   Fiyatı: 6.50 TL


  

Kıymetli Dostumuz, Yazı İşleri Müdürümüz Şenol DOĞANAY Hakka Yürüdü. Ruhu Şad, Mekanı Cennet Olsun...

 

2009’a, yeni yıla intikal edecek yumak hâline getirilmiş sorunlarla veda ediyoruz ve bu yıla isim bulmak icap etse, “açılımlar yılı” demekte bir beis olmasa gerek. Yarınlarda 2009’a nazar edenler için bu “açılımlar yılı” tabiri olumlu mu, olumsuz mu bir anlam ifâde edecektir bilmiyoruz ama, Obama’nın ABD Başkanı seçilmesinin ardından hız kazanan ve Ermeni, Kürt, Alevî ve nihayetinde Roman Açılımlarının gelinen günde, kat edilen mesafe cihetinden değerlendirildiğinde, sorunları çözmekten ziyade daha içinden çıkılmaz hâle getirdiği görülmüştür.

 
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Prof. Dr. Kenan DEMİRKOL:

Kapitalist ve Emperyalist Yeni Tehdit GDO


2023- Hocam, öncelikle genetiği değiştirilmiş organizmanın tanımını yapabilir misiniz?

K. Demirkol-
İnsan müdahalesiyle bitki veya hayvanın genetik yapısının değiştirilmesidir.

   Neden GDO’dan Arındırılmış Bir Dünya?

Çev.: Süleyman BULUT

1999’dan beri istikrarlı bir şekilde tarım alanlarında gerçekleştirilen tefişler ve bağımsız araştırmalar, GDO’lu mahsullerin ürün artışı veya ayrık ve haşere öldürücülerinin kullanımının azaltılması gibi faydaları gerçekleştiremediğini ortaya koymuştur.

   Fehmi KİRAZ:

Türkiye’nin GDO’lu Ürünlere İhtiyacı Yok


2023- Son dönemde genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerine yoğun bir tartışma var. Bize genetiği değiştirilmiş organizmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?

F. Kiraz-
Biliyorsunuz, 26 Ekim tarihinde bir yönetmelik çıktı.

   Örnek Gösterilmeye Layık Bir İşbirliği: Kazakistan ve Türkiye

Bagdad AMREYEV

Bu sonbaharda Türk dili konuşan ülkeler arasındaki münasebetler kapsamında yoğun etkinlikler gerçekleştirildi ve bu olaylardan bazıları da tarihî mahiyettedir.
Her şeyden evvel mevzubahis olan Türk Dili Konuşan Devletler İşbirliği Konseyi’nin kurulmasıdır.

   Teo-Stratejik İnşa ve Yönelişler

Prof. Dr. Nadim MACİT

Modern dünya-sisteminin bilgi yapısının yapı-sökümüne uğradığı post-modern süreç “yükselen bir değer olarak din olgusunu” karşımıza çıkarmıştır. Felsefî anlamda modern dünya görüşünün “kendi içindeki muhafazakâr gerileyişi” ifâde etmek için kullanılan post-modernite, aslında, Batı dışındaki aydınların modernliğin sırlarına vakıf olup, bunları Batı’ya karşı kullanmalarına eşlik eden yeni durumu tanımlar.

   Güneydoğu ve Kimlik Yapısı

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Kimlik ya da özdeşlik olgusu, bireylerin kendilerini sâdece bir başkası, başkaları, bir grup veya bir kategori ile özdeşleştirmekle yetinmemeleri, fakat kendileri ile o bütünlük(ler) arasındaki bağlantıyı mümkün kılan nesne (instruman) ile kendilerini özdeşleştirmeye başlamaları girişimidir.

   Afganistan’a Muharip Asker Gönderilemez

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN 

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’dan, son Amerika Birleşik Devletleri ziyareti sırasında, Afganistan’a Türk askeri göndermesi açıkca ve resmî olarak talep edilmiştir. Türk Dışişleri Bakanı’nın katılmadığı bir ortamda gerçekleşen toplantı sonrasında Türkiye’nin Washington Büyükelçisi istifa etmek zorunda kalmıştır.Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde Teokratik – Feodalite Birlikteliğinin Meydan Okuyuşu: Dersim 1937

Prof.Dr. Esat ARSLAN

Akademik bir ortamda tarihsel olaylar hakkında fikir teati edebilmenin ılımlaştırılmış yollarından sâdece birisi, öncelikle paradigmaların birinde karşılıklı olarak mutabık kalınmış olunmasıdır.Türk’e Kini Anlamak: “Kendi”nin Ötekileştirilmesi

İkbal VURUCU

Türkiye’de siyasî gündemi belirleyen pek çok önemli veya önemsiz olay, Türk kimliğinin ve bu kimliğin önemli bir unsuru olarak Türk tarihinin merkeze alındığı bir karalama, suçlama, küfür başka deyişle Türk kimliğinin sahibi olan “Türkler”in olumsuzlanmasına dayanak teşkil etmektedir.

   Buruk Bir Veda Yazısı

Kubilay KAVAK

“Ölüm güzel şey; budur perde arkasından haber...
Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber”
Her türden ve her fikirden kitaplarla dolu kütüphaneyi süsleyen, sâdece Necip Fazıl’ın tahtaya itinayla oyulmuş bu unutulmaz beyti değildi elbette; nice güzel sözler, sırrını ancak sahibinin bildiği bir düzen içinde kitaplığın sağına soluna serpiştirilmişti.

   İyi Bir Adamın Ardından!

M. Ragıp VURAL

Bu yazı; yeryüzünden gelip geçen “tam anlamıyla iyi bir adam” için tarihe düşülmüş bir nottur. Bu yazı; çoğu zaman onunla didikleyerek yaptığımız ve bir türlü vuzuha kavuşturamadığımız “hayatın anlamına dair sorgulamalar” sonrasında ulaştığımız tek gerçekliği, yâni ölümü yakînen müşâhede etmiş olmanın bir sonucudur.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.ARALIK.2009
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu