Yıl:11   Sayı: 140   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Suriye’deki şiddet, rejimin direnmeye devam etmesinin yanı sıra muhaliflerin de Esat’ı aratmayacak bir şerirlikte temayüz etmesinden dolayı her geçen gün bir yenisi gelen katliamlarla artmakta. Muhaliflerin medyaya yansıyan katliam görüntüleri, mazlum ile zalim arasındaki çizginin ne kadar ince olduğunu bir kez daha göstermesi bakımından ürpertici bir tembih olarak tezahür etse de, hiç kimsenin, Suriye’deki gelişmeleri değerlendirdiği “taraftarlık” atmosferinden sıyrılarak, bu nasihatten hissesine düşeni almaya hevesli olmadığı anlaşılmakta.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Hükümet’in “Patriot” Kararının Düşündürdükleri

Prof. Dr. Esat ARSLAN

2008 Bükreş Zirvesi’nin öne çıkan konularından birisi de hiç kuşkusuz, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya yerleştirilmesi düşünülen, resmî dokümanlardaki adıyla “Hava Savunma Sistemleri Projesi” yaygın ismiyle “Füze Kalkanı Projesi”ydi.

   Yrd. Doç. Dr. Nejdet AR:

"Patriotların Konuşlandırılması Bölgesel Bir Çatışmanın Emaresi”


2023- Türkiye’ye konuşlandırılması NATO’da karara bağlanan Patriot füzelerini ülkenin güvenliğini sağlayabilir mi?

N. Ar-
Öncelikle şunu söyleyelim; bir ülkenin hava savunması hayatî önemi haizdir.

   Suriye Ekseninde Patriot Meselesi

Mehmet Ziya VAROL

Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler malum olduğu üzere, Türkiye’nin güvenlik riskini artıran bir çarpan etkisi yaratmıştır. Türkiye’nin Ortadoğu bölgesindeki gelişmeleri iyi analiz etmeden ve uluslararası sistemin nasıl bir pozisyon alacağını kestirmeden Suriye’deki iç savaşın en keskin tarafı hâline gelmesi ve söz konusu çatışmaların sınırlarımızın içine kadar uzanması;

   Mısır’da Rejim, Değişim ve Devrim Tartışmalarına Genel Bakış

Nebahat TANRIVERDİ O YAŞAR

Mısır’da Mübarek’i deviren halk ayaklanmalarının üzerinden neredeyse iki yıl geçti, ancak Mısır sokakları hâlâ protesto gösterilerine, siyasî ve ekonomik çalkantılara sahne olmaya devam ediyor.

   Bağdat-Erbil İlişkilerindeki Krizler ve Türkmenlerin Konumu

Ali SEMİN

Ortadoğu coğrafyasının birçok bakımdan karmaşık bir ülkesi olan Irak, siyasî krizlerin odağı hâline gelmiştir. Dinî ve etnik farklılıklar, ülkenin demografik yapısındaki değişimler ve zengin yeraltı kaynakları bu konudaki en önemli etkenlerdir.

   Eksen Sorunu

Robert S. ROSS

Çinli lider Deng Xiaoping’in 1970’lerin sonunda ülkesinin ekonomisini dünyaya açmasından bu yana, Çin dünyanın birçok ülkesiyle dostane ve işbirliğine açık ilişkiler inşa ederken; kudret, refah ve askeri güç olarak büyümeyi başarmıştır. Birkaç yıl önce Çin alışılagelmiş bu uygulamalarını bir kenara bırakarak, komşularını kendinden uzaklaştıran ve şüphe uyandıran bir şekilde davranmaya başlamıştır.

   Türk Dış Politikasında Kazakistan

Hasan KANBOLAT

Aralık ayının Kazakistan için ayrı bir önemi vardır. 1 Aralık, “Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı” günü olarak resmen kutlanır. 16 Aralık ise Kazakistan’ın bağımsızlık günüdür. Bu yıl Kazakistan’ın bağımsızlığının 21. yıldönümü. Kazakistan’ın bağımsızlığı 11 Aralık’da Ankara’da yeniden coşkuyla kutlandı.Batı Asya Birliği Yanlıştır

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Soğuk savaş sonrasında başlayan küreselleşme sürecinin giderek Batı emperyalizmine dönüşmesi üzerine gelinen yeni aşamada bir genel durum değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle, bu yeni dönemde beş büyük projenin iflâs etmesi üzerine, nelerin olamayacağı ya da bunların yerine nelerin olabileceği yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamıştır.Ragmi MUSTAFA:

"Kosova’ya Bağlanmak İstiyoruz"


G. Kılıç Yaşın- Ülkenizde çeşitli etnik kökenlerden, farklı din ve mezheplerden azınlıklar bulunuyor, kimisi azınlık statüsünde kimisi değil; kimisi çoğunluk nüfusla aynı dinden olmanın kimi avantajları olduğunu söylerken kimisi kimlik sorunlarında tüm azınlıkların aynı sıkıntıları yaşadıklarını söylüyor.

   Atatürk’ün Türk Dünyası’na Bakışı

Dr. Bahadır Bumin ÖZARSLAN

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran kadronun lideri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün pek çok konuyla ilgili fikirleri yıllarca dile getirilmiştir. Atatürk’ün dile getirilen görüşleri, bir yandan dile getirenlerin ideolojik tutumlarının, diğer yandan da dile getirilen dönemdeki siyasî atmosferin etkisine bağlı olarak kamuoyuna sunulmuştur.

   “Hangi Türkiye? Hangi Türkler?”
“Megali İdea” Yaşıyor!


Doç. Dr. Emruhan YALÇIN

Hürriyet Atina Muhabiri Yorgo Kırbaki’nin “Darbeci Yunan’dan bir tuhaf kitap” başlıklı yazısında, Frangoulis Frangos’un “Hangi Türkiye? Hangi Türkler?” isimli bir kitabından bahsedilmekte ve kitabın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu imzalı “Stratejik Derinlik” kitabına yanıt olduğu belirtilmektedir.

   Sömürgecilik Özelinden Afrika’ya Bakış

Turan CAN

Binlerce yıl boyunca, verimli toprakları, Hint ve Atlas okyanusu ile zenginleşen kıyıları ve limanları, zengin yeraltı kaynaklarıyla, insanların barış ve huzur içersinde yaşadıkları Afrika kıtası, emperyalist ve kapitalist düşüncelere sahip egemen güçlerin kıtayı istila etmesinden sonra, dünyanın en sorunlu coğrafyası hâline gelmiştir.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.ARALIK.2012
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu