Yıl:12   Sayı: 150   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Değerli okuyucularımız, elinizde bulunan nüsha ile 2023, 150’nci sayısına ulaştı. Her şeyin hızlı bir dönüşüm yaşadığı, bilginin değil sloganlara ya da haplara dönüştürülmüş enformasyona talebin arttığı, anlamak için değil ama anlatmak için kelimelerin tüketildiği bir çağda, 2023’ü ısrarla takip eden ve onun varlığını anlamlı kılan sizlere bir şükran borcumuz olduğunu düşünüyoruz.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Açık Toplumda Modern Feodalite

Prof. Dr. Milay KÖKTÜRK

Bu ülkede neredeyse yarım yüzyıldır çoğu ekonomik olmak üzere paket üstüne paket açılıyor. Son yıllarda ise sosyal ve siyasal paketlere boğulduk. Neredeyse on yıldan beri iktidar, elinde paketlerle kâh Avrupa’nın kapısını çalıyor kâh açılımdan açılıma koşuyor.

   Prof. Dr. Hasan ONAT:

“Alevîlik Yeniden İnşa Edilmeye Çalışılıyor”


2023- Hocam isterseniz Kızılbaşlık-Alevîlik isimlendirmesinin tarihsel arka planı ile sohbetimize başlayalım. Kızılbaşlık-Alevilik nasıl çıkmıştır?
H. Onat-
Bizde kavramlar üzerinden düşünme ve konuşma alışkanlığı olmadığı için sorunları anlamakta zorlanıyoruz.

   Alevîlik Bağımsız Din mi Yapılmak İsteniyor?

Dr. Abdülkadir SEZGİN

Özellikle AB ülkelerindeki ve son yıllarda da ülkemizdeki gelişmeler incelendiğinde, Alevilikle ilgili zihin karışıklıklarının arttığını, yaygın halk tabiri ile at izinin it izine karıştığını hemen herkes fark etmektedir.

   Prof. Dr. Alemdar YALÇIN:

“Alevî-Sünnî Meselesinde Çözülmesi Gereken Temel Nokta, Güven Sorunudur”


2023- İsterseniz Alevîlik nedir sorusuyla başlayalım.
A. Yalçın-
Bin 400 yıllık bir tarihsel süreç içinde oluşmuş ve hatta daha eski kökenleri bulunan Alevîliği birkaç cümle ile tanımlamak mümkün değil. Ayrıca tanımdan başlamadan önce bence yapılması gereken Alevîlikle ilgili ciddî bir bilgi birikimidir.

   Kamusal Alanda Alevîliğin Görünürlüğü ve Yel Değirmeniyle Mücadele

Prof. Dr. Ahmet TAŞĞIN

Makale, kamusal alanda görünen Aleviliğin neye karşılık geldiğini ve bu görünürlük üzerinden de onunla mücadele eden ve ehlîleştirmeye çalışan kurum ve kurum temsilcilerinin ne ile nasıl ve niye mücadele ettiklerini ele almaktadır.

   Hüseyin DEDEKARGINOĞLU:

“Alevîlik Aidiyet Değil, İnançtır!”


2023- Kızılbaş-Bektaşî ve Alevî tanımlamaları var, bu tanımlamalara siz nasıl bir içerik veriyorsunuz?
H. Dedekargınoğlu-
Günümüzde Alevî-Bektaşî şeklinde kullanım yaygın. Ben hep şunu söylerim: Hangi Bektaşîlik? Gazi Üniversitesi’nde 20 yılı aşkın zamandır Hacı Bektaş Veli Araştırma Merkezi var ve ben 6 ay önceye kadar oranın en faal dedelerinden biriydim.

   Balkanlar’da Bektaşîlik

Gözde KILIÇ YAŞIN

Bosna-Hersek’teyiz. Saraybosna’da Baş Çarşı’daki Gazi Hüsrev Bey Câmii’nin bahçesinde… Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından 1531’de Mimar Sinan'a inşa ettirilen âbide. Ezanı dinliyoruz… Bosna Savaşı’nda diğer tüm dinî kurumlar gibi Sırp ordularının öncelikli hedefi olan câmide bulunduğumuzu biliyoruz, aslına sâdık kalınarak Osmanlı mimarisine uygun biçimde restore edilmiş bu caminin varlığını koruyor olması, şükür duygumuzu arttırıyor.DHKP-C Terörünün Tarihi, Stratejisi ve Gençlik Üzerindeki Faaliyetleri

Batuhan ÇOLAK

Terör örgütlerinin faaliyetleri genellikle belirli bir ideolojik amaç çerçevesinde geliştirilmektedir. Bu doğrultuda eylemler yapılmakta, strateji ve planlama oluşturulmakta, propaganda çalışmaları ve militan yetiştirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.21. Yüzyılda Çok Kültürlülüğün Anlamı ve Değişen Parametreleri

Dr. Haktan BİRSEL

Çok kültürlülük gerek uygulama, gerek teori ve gerek birlikte yaşam biçimi anlamında insanlık tarihi ile şekillenen ve günümüzde toplumların en önemli problemi hâline gelmiş olan bir sosyo-kültürel sorundur.

   Suriye’ye Müdahale Ortaoyunu

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Anımsanıldığı üzere, ABD Başkanı Obama, George W. Bush’dan sonra ilk kez seçildiğinde, önceliğini dünyanın dört bir yanına dağılmış ABD askerlerinin eve dönmelerini sağlamak olacağını daha seçim kampanyası sırasında ortaya koymuştu.

   Cumhuriyetçi Birlik Zamanı

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Türkiye Cumhuriyeti bu yıl içinde doksanıncı yıldönümünü kutlamaktadır. Ulus devletlerin ortaya çıkışı ve cumhuriyet yönetimlerinin yeryüzünde yaygınlık kazanması sürecinde, hiç de küçümsenmeyecek derecede uzun bir dönemi, Türk devleti cumhuriyet rejiminin çatısı altında geride bırakmaktadır.

   Amerikan Stratejisinin İronisi

Richard N. HAASS

Amerika Birleşik Devletleri, soğuk savaştan tahmin edilemez bir şekilde mutlak ama göreceli bir güç olarak çıktı. Bu gerçek bir eşit olmayanlar arasında birincilikti. Doğal olarak liderler böylesine avantajlar ile ne yapacaklarından emin değillerdi ve Berlin Duvarı’nın yıkılışının sonrasındaki on yıldan fazla bir süreyi takiben ABD dış politikası kapsamlı bir stratejinden yoksun bir şekilde yönetildi.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.EKİM.2013
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu