Yıl:13   Sayı: 162   Fiyatı: 10 TL


  
 

IŞİD’in terör eylemlerini artırması ve gerçekleştirdiği katliamlar nihayet uluslararası toplumun dikkatini çekti ve şimdilik hava harekâtıyla sınırlı bir eylem planı yürürlüğe kondu. Obama’nın açıklamalarından ve Batı’nın genel tutumundan, bir kara harekâtının düşünülmediği ve IŞİD’in etkisinin zaman zaman gerçekleştirilecek hava harekâtlarıyla kırılmasının planlandığı anlaşılmaktadır.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Son Olaylar Bağlamında Taraflar; Ne Dediler? Ne Oluyor? Ne Olacak?

Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ

Türkiye’nin tarihi ve kültürel coğrafyası her zaman ilgi odağı olmuştur. Soğuk savaş sonrasında “yeni dünya düzeninin” ihtiyaç duyduğu enerji santralleri, su kaynakları ve kültürel objeler, Türkiye’yle ilgilenmeyi çok daha zorunlu kılmaktaydı.

   Prof. Dr. Mehmet ÖZCAN:

“Kobani, PKK’nın 'Bağımsız Birleşik Kürdistan' Stratejisinin Temel Taşlarından Biridir”


2023- IŞİD’in Irak ve Suriye’deki varlığını ve yaptığı eylemleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

M. Özcan-
Hükümetin rehinelerden sonra IŞİD’e yönelik tavrının bir dönüşüm geçirdiğini görüyoruz.

   PKK ile Müzakerenin Bir Sonucu Olarak “Kobani” Olaylarının Anlamı

İkbâl VURUCU

İslâmcı-Selefi terör örgütü IŞİD’in Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Ayn el-Arap (Kürtçüler Kobani diyor) bölgesine saldırıları Türkiye’de ve dünyada geniş yankı buldu. Suriye yıllardır yüzbinlerce insanın katledildiği ve milyonlarca insanın ülkesini terk etmek zorunda kaldığı bir iç savaş yaşamaktadır.

   Büyük Ortadoğu Projesi ve Oyun Kuralları

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Büyük Ortadoğu Projesi, İsrail’in tarihsel politikasının ve inanç sitemlerinin önemli bir paradigmasını oluşturur. İsrail diasporasının değişmeyen bir diğer formülü de seçkinci kavim zihniyetidir: “İsrail, yalnızca Yahudi olanlara âittir.

   Batı Henüz IŞİD’le mi, Yoksa Küresel Terörle mi Mücadele Edeceğine Karar Veremedi: Dolaylı Tutumdan Hatalı Tutuma…

Dr. Haktan BİRSEL

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından uluslararası bir örgüt olarak ortaya çıkan Milletler Cemiyeti tarafından İngiltere’ye ve Fransa’ya manda yönetimi yetkileri verilmişti.

   IŞİD (İD)'e Karşı Yapılacak Koalisyon Harekâtının Ortadoğu'nun Geleceğine Yönelik Muhtemel Yansımaları

Dr. Hakan KANTARCI

Adını büyük ölçüde Suriye iç savaşı ile duyuran IŞİD; özellikle 2014 yılı içinde artan bir tempoyla Suriye'de Esad yönetimi ile yönetime karşı savaşan diğer muhalif gruplara (ÖSO, Tevhid Tugayları, PYD vb.)

   Türk ve Kürt Ayrımcılığının Temel Gerçeği

Turan CAN

Bugün Türkiye’de bir Türk-Kürt ayrımcılığı yaratılmak istenmektedir. Tarih boyu bir arada yaşamış, aynı coğrafyayı, kültürü ve tarihî geçmişi paylaşmış ve hiçbir konuda birbirinden ayırt edilmemiş bu insanların neden böylesi bir soruna alet edilmek istendikleri sorusuna akılcı bir cevap verebilmek için konuyu tarihsel boyutu içinde bilimsel görüşler çerçevesinde ele almak ve değerlendirmek gerekmektedir.Postmodernizm’den Neomodernizm’e

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Yirminci yüzyılın sonlarına doğru Batılı bir yazar tarafından kaleme alınan “Akla Veda” isimli kitap, insanlığı yirminci yüzyıla ulaştıran, çağdaş uygarlığın temelinde yatan ve insanoğlunun her türlü zorlukları yenerek yoluna devam etmesini sağlayan, akıl gibi bir güç kaynağından insanları uzaklaştırarak;Karahanlılar’dan Cumhuriyet’e: Türkçe Kur’an Tercümelerinin 1000 Yıllık Öyküsü

Sergen ÇİRKİN

“Biz, her peygamberi, ancak bulunduğu kavminin diliyle gönderdik ki, onlara apaçık anlatsın” (İbrahim Suresi 14. Ayet) ayetinden yola çıkarak İslâmiyet'i sonradan kabul eden milletler, Kuran'ı anlamak ve dinin gereklerini yerine getirebilmek için tercüme faaliyetlerine girişmişlerdir. Hatta bu tercüme faaliyetini Peygamber dönemine kadar indirmek mümkündür.

   Vámbéry Ármin

İsmail Tosun SARAL

Müftüoğlu Ahmet Hikmet Bey’in “Türk âleminin mümtâz ve eşsiz bilgini, azîz üstadı” diye nitelendirdiği Macar milletinin de mümtaz şahsiyetlerinden biri olan Vámbéry Ármin, (Hermann Vamberg, Arminius Vámbéry) Türkoloji’nin en önemli mümessili ve Türkologların pîri durumunda olan önemli bir kişidir.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.EKİM.2014
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu