Yıl:8   Sayı: 101   Fiyatı: 6.50 TL  

Türkiye’de son birkaç aydır Cumhurbaşkanı Gül’ün “güzel şeyler olacak” peşreviyle başlayan, yetkililer tarafından ilk önce “Kürt açılımı” olarak telaffuz edilen, daha sonra kapsamı biraz daha genişletilmek sûretiyle ismi “demokratik açılım”a dönüştürülen bir tartışmanın yaşandığına hep birlikte şâhit oluyoruz. Haziran 2009 sayısında bu konuya değinerek, meselenin mahiyetine dair genel çerçeveyi çizmeye ve bu tartışmaların arka plânındaki zihniyetin ve yönlendirici saikin bir resmini çekmeye çalışmıştık. Gerek Haziran sayımızdan dolayı, gerekse de 2023’ün muhtelif sayılarında konuya ilişkin önemli değerlendirmelere yer verdiğimizden, ülkenin geleceği açısından kazanacağı içerik ve yöneleceği istikâmet bakımından hayatî bir önem arz eden bu konu hakkında “tam” bir sayı hazırlamak için “paket”in içinden çıkacakları beklemeye karar verdik.

 
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Bagdad AMREYEV:

“Türk Dünyası, Kazakistan’ın Stratejik Derinliğidir”


2023- Öncelikle okuyucularımıza kendinizden bahseder misiniz?
B. Amreyev-
Her ne kadar Sovyetler döneminde yaklaşık 9 yılım yurt dışındaki görevlerde geçse de, tam olarak diplomatik hayatım bağımsız Kazakistan’ın diplomasisinin oluşumundan başlamaktadır.

   KAZAKİSTAN: Bir Diriliş Hikâyesi

Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ

Kazakistan’ın son yirmi yıl içinde modern bir devlet olmak, ekonomik refahını artırmak ve egemenliğini güçlendirmek bakımından asırlık bir mesafe kat ettiğini söylemek aşırı bir iddia değildir. Bu durumu iki önemli faktör sağlamıştır. Bu faktörler aynı zamanda yirminci yüzyılın son çeyreğinde Kazakistan’ın en önemli şansı da olmuştur:

   Son Nüfus Sayımının Işığında Kazakların Demografik Gelişimi

Doç. Dr. Abdulvahap KARA

Kazakistan 25 Şubat-25 Mart 2009 tarihlerinde bağımsızlıktan sonraki ikinci nüfus sayımını gerçekleştirdi. Bu sayımın ilk neticelerine göre, devleti kuran halkın yâni Kazakların, kendi ülkelerinde yıllar sonra ilk defa nüfusun yüzde 67’sine ulaşarak belirli bir çoğunluğu elde ettikleri görüldü.

   Kazakistan ve Orta Asya Birliği

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Türklerin anayurdu Türkistan, bütün Orta Asya bölgesini kapsayan bir alanı ifâde etmektedir. Türkistan denildiği zaman Türklerin yaşamakta olduğu Orta ve Kuzey Asya bölgeleri geniş anlamda bu kavramın içine girmektedirler. Tarih boyunca bu bölgeden dünya sahnesine çıkan Türklerin her dönemde devletler kurarak varlıklarını sürdürdükleri dikkate alınırsa, Türkistan üç kıtada yayılarak yüzün üzerinde devlet kurmuş olan Türklerin hem ana vatanı hem de merkez ülkesidir.

   Nazarbayev’in Ekonomik Kriz Reçetesi ve Kriz Yönetiminde Kazakistan Örneği

Kürşad ZORLU

Kazakistan bir Orta Asya ülkesi olarak etki alanını Avrasya büyüklüğüne taşımayı başarmıştır. 2010 AGİT dönem başkanlığı, Avrupa-Asya arasında barış elçisi olma misyonuna inanış, ABD, Çin ve Rusya ile kurulan dengeli ilişkiler Kazakistan’ı kısa bir süre içerisinde belki de kendisinin de beklemediği bir konuma taşımıştır.

   Dr. Durmuş HOCAOĞLU:

2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!


2023- 2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Sizden öncelikle içinde bulunduğumuz durumu tanımlamanızı istiyoruz. Nasıl bir Türkiye’de yaşıyoruz?

   Ukrayna: Rusya’nın Kara Listesinde En Başta!

Prof. Dr. Ali Fuat BOROVALI 

11 Ağustos 2009 Salı günü Moskova’dan Kiev’e bir mektup gitti… Türkiye basınında fazla yankı bulmayan bu mektup, Batı medyasında günlerce konuşuldu, tartışıldı. Her zamanki muzip yaklaşımını sürdüren Londralı haftalık dergi The Economist, olayı yorumlayan yazısına şöyle bir başlık attı:“Sevgili Viktor, sen ölmüşsün, sevgiler- Dimitri”Derin PKK

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Adına siz ister “Kürt realitesi”, isterseniz “Kürt Açılımı” ya da geniş bir şekilde “Siyasal Açılım” deyin, adını ne koyarsanız koyun, başta uluslararası dinamikler olmak üzere, devletin görüşünü şekillendiren bazı aktör ve kurumlar ile Kürt siyasal hareketinin bileşenlerinin çözüm yönünde bir “mutabakata” varmış oldukları açık seçik gözükmektedirler.Güneydoğu Üzerine “Etnisite” Tartışmaları

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Bu değerlendirmemizin amacı, ülkemizin Doğu ve Güneydoğu yöresine yönelik sosyal yapı, etnisiti kimliği, kültürel ve siyasal değerler sistemini bütüncül bir yaklaşımla yorumlayarak, olaylara yeni bir bakış açısı ve çözüm yaklaşımında bulunmaktır...

   Bir Milletler Hapishanesine Dönüşen Yunanistan

Gözde KILIÇ YAŞIN

Yunanistan, “azınlık hakları” ve “insan hakları” konusunda uluslararası alanda sıklıkla eleştiriliyor. Her ne kadar azınlıklar meselesinin kendi iç sorunu olduğunu, Müslüman azınlıktan ibaret olduğunu iddia ettiği azınlıkların sorunlarını kendisinin çözeceğini söylese de, 2000’li yıllarda çok daha fazla baskı altında kaldığı bir gerçek.

   Orta Asya Jeopolitiğine Yeni Yaklaşım: Çoklu Nükleer Tehdit

Haktan BİRSEL

Orhun Yazıtları, günümüzden 2750 yıl önce Moğolistan’da Orhun vadisinde taşlara kazınmıştır. Göktürklerin ünlü hükümdarları Bilge Kağan devrinden kalan yazıtlarda, Türklerin ulus olarak sonsuza kadar var olmasını sağlayacak çok önemli bilgiler vardır. Büyük hükümdar Bilge Kağan tarafından bu taş yazıtlara kazınan bir cümle Türklerin ulusal bütünlüğünü ve hatta bütün dünyadaki ulusların varlıklarını koruyabilmeleri için hâlâ geçerlidir.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.EYLÜL.2009
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu