Yıl:14   Sayı: 173   Fiyatı: 10 TL


  
 

Kur’an-ı Kerim insanı eşref-i mahlûk olarak tanımlar. Yâni yaratılmışların en şereflisi… İnsanı diğer yaratıklarından ayıran Yaratıcı, bahşetmiş olduğu yetenekler ve özellikle akıl yürütme ve muhakeme kabiliyetinden dolayı insana “en şerefli” sıfatını lâyık görmüştür.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Siyasî Çarşının Simsarları

Prof. Dr. Nadim MACİT

Siyasî çarşı “siyasî olan her şeyin pazara döküldüğü” bir ortam ve mekândır. Bu çarşının esnafı, doğal olarak insanların beğenisini kazanmak ve malını satmak için gayret gösterir. Bunda herhangi bir sorun yoktur, çünkü siyaset; dünya kurmanın ve değiştirmenin bir yoludur.

   Bir Ortam Mühendisi ve Siyaset Dehası Olarak Joseph Fouche

Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ

İnsanlar olumlu ya da olumsuz sıfatların karmaşık bütündür. Bu yönü itibarıyla her insan bir bilinmezdir. Sahip olduğu inşa edici veya yok edici potansiyeli kullanmak ya da kullanmamak durumuna göre insanlar kimlik kazanır.

   Güce İlişkin Bir Ağ Teorisi

Manuel CASTELLS

Güç ilişkileri toplumun temelini teşkil etmekte olup, kurumlar güç sahiplerinin değerlerini ve çıkarlarını gerçekleştirmek için inşa edilmiştir. Nerede güçten bahsediliyorsa bunun karşısında da bir karşı güç bulunmakta ve bu olgu takipçilerinin değerlerini ve çıkarlarını tayin etmektedir.

   Teröre Karşı Mücadelede Yeni Bir Yaklaşıma İhtiyaç Var

Dr. Haktan BİRSEL

“Küresel güvenlik artık ciddî anlamda tehdit altındadır” demenin artık günümüzde yaşananlara -Türkiye’deki PKK vahşeti, Avrupa’ya yönelen kontrolsüz mülteci akımı ve Suriye’de kemikleşen İŞİD dengesizliğine- baktığımızda hafif kalacağını söylemek gerekmektedir.

   PKK Terör Örgütünün Yeni Konsepti: Kırsala Dayalı Şehir Savaşı

Dr. Hakan KANTARCI

PKK terör örgütü bir kez daha kanlı terör eylemleriyle Türkiye’ye bir mesaj vermiştir. Bu mesaj şudur: “Siz istediğiniz kadar ateşkes deyin, Çözüm Süreci deyin, gündemi ben belirlerim.

   Kök Paradigma ve Siyasal Kürtçülük

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Toplumlar, çoğu kez yüz yıllarca içinde kıvrandıkları bunalımlardan kurtulmanın beklentilerini yaşarlar. Bu nedenle, empati kültürü bir kök paradigma konumundadır. Bu durum, kendi tarihsel sürecimiz içinde hatırlandığında daha da dikkat çekici bir konuma gelir.

   Türkiye ve Bulgaristan

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Dünyanın merkezî alanı ile ilgili haritalara baktığınız zaman, birbiriyle sınır komşusu olan ve ortak bir tarihe sahip olan Türkiye Cumhuriyeti ile Bulgaristan devletinin fazlasıyla yakın oldukları görülmektedir. Ne var ki, Türkiye ve Bulgaristan medyalarına bakıldığı zaman, bu kadar yakın komşuluğa rağmen her iki ülkenin ortak sınır komşuluğundan ortaya çıkan böylesine büyük bir yakınlığın, hiç de kamuoyuna yansımadığı ya da böylesine bir yansımanın emperyal merkezler ile siyasal çevreler tarafından kasıtlı olarak engellendiği görülmektedir.Rusya’nın Asya-Pasifik’e Dönüşü: Fırsatlar ve Engeller

Sabir ASKEROĞLU

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 24 Ağustos 2015 tarihinde Batı’nın uzun bir ekonomi, finans ve siyasî hâkimiyet çağının sona erdiğini, şimdi ise buna karşı meydan okuyan ve gerçek bir merkez hâline gelmeye başlayan bir Asya-Pasifik bölgesinin olduğunu söyledi.“Asya Yüzyılı”nın Yeni Yıldızı: Hindistan

Ersin DEDEKOCA

Pakistan, Çin, Afganistan ve Tacikistan arasında konumlanan Hindistan, bilişim ve film endüstrisi alanlarında dünyanın sayılı ülkeleri arasındadır. Nükleer silâh geliştirmiş ülkelerden biri olan Hindistan günümüzün dinamik, potansiyeli olan ve dönüşüm içindeki bir ülkesi olarak değerlendirilmektedir.

   Tüm Yönleriyle İran Devrim Muhafızları-III

Babek ŞAHİT

İran dış ve iç siyasetinde petrol pazarı önemli bir etkiye sahiptir. Ahmedinejad döneminden önce İran petrol pazarı devletin elinde bulunuyordu. Fakat diğer iktisadî alanlarda olduğu gibi Ahmedinejad döneminden itibaren Devrim Muhafızları resmî şekilde petrol pazarına dâhil oldular.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.EYLÜL.2015
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu