Yıl:9   Sayı: 110   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Birbiriyle ilişkili ve uluslararası boyutu haiz iki başlık dolayısıyla Türk dış politikasında sıkıntılı günler yaşanmaktadır. Bunlardan birincisi; uluslararası hukukun, insanlığın, ahlâkın ve vicdanın hilâfına yıllardır Filistinliler’i açık cezaevinde yaşamaya mahkûm eden İsrail’in vahşetini uluslararası kamuoyunun gündemine taşımak ve bu haksız ambargoyu delerek en temel insanî ihtiyaçlarını karşılamaktan mahrum hâlde Gazze’de var olma savaşı veren Filistinliler’e yardım ulaştırmak maksadındaki insanî yardım filosunda yer alan Mavi Marmara gemisine karşı İsrail saldırısının ve 9 Türk vatandaşının öldürülmesinin başlattığı krizdir.

 
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Doç. Dr. Mustafa KİBAROĞLU:

"Diplomasiye Şans Tanınmalıdır!"


2023- İran’ın nükleer faaliyetleri dünya gündeminin önemli bir parçası hâline geldi. Süreci iyi okumak için geçmişi iyi bilmek gerekiyor. İran’ın nükleer macerasından biraz bahseder misiniz?

   Obama Yönetiminin Türkiye Oyunu

Gökhan TELATAR

Son dönemde özellikle Ortadoğu politikaları çerçevesinde Türkiye-ABD ilişkilerinde soğuk rüzgârlar esmekte, ilişkiler 4 Temmuz 2003’te Irak’ta Türk askerlerinin başına çuval geçirilmesinden itibaren en büyük sınavını vermektedir.

   Prof. Dr. Çağrı ERHAN:

"İsrail-Türkiye İlişkileri Normalleşiyor"


2023- Gazze’ye insanî yardım götüren Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin saldırması sonucu 9 kişinin hayatının kaybetmesiyle, uzun süredir gergin olan Türk-İsrail ilişkileri kritik bir noktaya ulaştı. Gelinen noktada yaşananları nasıl değerlendiriyorsunuz?

   Gazze-İskenderun Eksenindeki İsrail-PKK Saldırılarının Düşündürdükleri

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Kuşkusuz, İsrail’in ve güdümlü PKK’nın düzenlemiş olduğu Gazze-İskenderun eksenindeki saldırılar, Türk ulusunu derinden yaralamış ve sarsmıştır. Belki de ilk defa aralarında yüzlerce kilometre mesafe olan, biri kendi ülkemiz sınırları içersinde diğeri ise Akdeniz’in uluslararası sularında gerçekleşen iki hain saldırı sonucunda askerlerimiz ve vatandaşlarımız hayatlarını yitirilmiştir.

   İsrail’in Hukukla Olan Savaşı

Umut KEDİKLİ

İsrail’in, Gazze Şeridi’ne 2007 yılından beri uyguladığı kara ve deniz ablukası ile zaman zaman Batı Şeria ve Gazze’ye yönelik kara ve hava operasyonları, kendisi açısından da bağlayıcı nitelikte olan uluslararası hukuku tanımadığının bir göstergesidir. İsrail, sâdece Filistin’e karşı değil aynı zamanda bölgede başka ülkelere karşı da silâhlı saldırı niteliğinde askerî operasyonlar düzenlemektedir.

   “Keşke İsrail Avustralya’da Kurulsa”

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Bu yazının başlığında yer alan sözler Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’e âittir. Atatürk belgeliğinde uzun süre çalışmış ve devlet kurucusunun tüm evrakını incelemiş bir üst düzey devlet görevlisi, Cumhurbaşkanı Atatürk’ün Çankaya köşkünde düzenlediği akşam yemekleri sırasında konuşulanlar ile ilgili olarak resmî görevliler tarafından tutulmuş olan tutanaklarda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olarak Atatürk’ün “Keşke İsrail Avustralya’da kurulsa” biçiminde bir sözün çıkmış olduğunun kayıtlarda yer aldığı belirtmiştir.

   İmparatorluklardan İttifaklara Avrasya ve Türkiye

Haktan BİRSEL

Yüzyıllar boyunca Avrasya’da güç mücadelesi hiçbir zaman eksik olmamıştır. Kıtasal hâkimiyetin boyutu, sürekli olarak birbiri ardına kurulan imparatorlukların güç bileşenlerini oluşturan unsurların devamlılığı oranında genişlemiş, daralmış ve bir süre sonra da yok olmuştur.Prof. Dr. Nadim MACİT:

"Uzun Savaşta Melezleştirilen Ülke: Türkiye"


2023- Hocam “Açılım mı? Vassallık mı? Uzun Savaş” isimli yeni bir eseriniz okuyucu ile buluştu. Bu kitabınızda da önemli değerlendirmelerde bulunuyorsunuz. Dilerseniz söyleşimize “uzun savaş” kavramı ile neyi kastettiğinizi anlatmanızla başlayalım?Türk Toplum Yapısı ve “Etnikleşme”

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Türk toplumu,son yıllarda artan bir oranla üniter yapıdan uzaklaşarak, çok kültürlü bir yapılaşmaya doğru ilerlemektedir. Özellikle, PKK yandaşlarının Kürt kimliğini oluşturmak sûretiyle, sosyolojik anlamda bir “kimlikleşme” sürecine girmiş olmaları da bu etkileşimi hızlandırmıştır.

   Orta Asya’da Su Sorunları

Nadir BIYIKOĞLU

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasından sonra, bağımsızlığını kazanan devletlere SSCB’den miras kalan sorunların başında ekonomik problemler, bakımsız altyapı, enerji ve su sorunları gelmektedir. Özellikle, Orta Asya’daki kardeş ülkelerde iç içe geçmiş bir altyapı ve enerji sistemi göze çarpmaktadır.

   Hazar Havzası Doğalgaz Kaynaklarının Avrupa’ya Taşınma Güzergâhları

Ağayev Resul MURADALİOĞLU

Çağımızda enerji, kalkınmanın ve uluslararası ilişkilerin en önemli dinamiklerinden birisidir. Dünya ülkeleri zaman geçtikçe daha çok enerji bakımından zengin kaynaklarına sahip olan bölgelere nüfus etmeye çalışmaktadırlar ve bu amaçlarına ulaşmak için politik, diplomatik ve hatta askerî araçları bile kullanmaktadırlar.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.HAZİRAN.2010
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu