Yıl:13   Sayı: 158   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Türkiye maalesef dış politikada yeni bir imtihan ile karşı karşıya. Hatırlanacağı üzere daha önceki sınamalarda Türkiye gerekli cevapları verememiş, dahası kendi eliyle oluşturduğu sorunların zarar gören tarafı olmuştu.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Doç. Dr. Mehmet Akif OKUR:

“Türkiye Zihnini Netleştirmeli”


2023- IŞİD’in arka planı nedir, felsefesi nedir, kısacası IŞİD nedir bunu bize anlatabilir misiniz?

M.A. Okur-
Evet, tabiî ki… Şimdi IŞİD, Irak El Kaidesinin evrim geçirmiş hali. Irak El Kaidesini de Ürdün asıllı Ebu Musa Zerkavi kurdu. Bu isim Afganistan’da Sovyetlere karşı savaşmış olan bir isim.

   Musul Düştü! IŞİD’in Stratejisi, Beklentileri ve Hareket Tarzı

Doç. Dr. Serhat ERKMEN

6 Haziran 2014’de Musul’da Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Irak Güvenlik Güçleri (IGG) arasında başlayan çatışmalar 10 Haziran tarihinde Musul Vilayeti’nin önemli bir kısmını IŞİD’ın eline geçmesiyle sonuçlandı...

   Gümrük Birliğinde Yol Ayrımı: Tamam mı, Devam mı?

Kayrahan SUNGUR

Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği, Türkiye’ye artık yük mü oluyor? Gümrük Birliği’nden ayrılmak ülkemiz için avantajlı mıdır? Son dönemde sıklıkla tekrarlanıp sürekli ısıtılarak gündeme getirilen ve iç politikada oldukça fazla şekilde kullanılan bu sorular, pek çok bakış açısıyla değerlendirilebilecek ve farklı lenslerle bakıldığında farklı çıkarımlar doğurabilecektir.

   Genişletilmiş Atlantik’te Ticaret ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı

Peter SPARDING

Tek bir bölge olarak Atlantik kavramı Avrupa’nın icadıydı. Bunun sebebi “Avrupalıların bölgenin meskûn halkı olmasından değil Avrupalıların bu bölgenin dört bir yanını -hem bir sistem olarak hem de doğal bir niteliğin soyut temsili olarak- ilk kez tek bir varlık altında birleştiren- birbiriyle bağlayanlar olmasındandır”1.

   Doğu-Batı Arasında Yeniden Bilek Güreşi: Avrasya Gümrük Birliği ve Avrasya Ekonomik Birliği

Sarper MERVE

Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın, 29 Mayıs 2014’te Avrasya Ekonomik Birliği Kuruluş Anlaşması’nı imzalaması, tüm karmaşası ile yaşanmaya devam eden Ukrayna Krizi’nin gölgesinde kaldı ve gözden kaçırıldı.

   Avrupa Birliği Dağılıyor

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Mayıs ayının son hafta sonunda, Avrupa Parlamentosu için sandığa giden Avrupalılar, kullandıkları oylar ile, kıtasal birliğin geleceğini tehlikeye düşürmüşlerdir. Avrupa Birliği’ne üye olan bütün ülkelerde yapılan ortak seçimler sonucunda, Avrupa halkının birliğin gidişinden memnun olmadığı ve gelecekte de kıtasal birlikten fazla bir şey beklemedikleri gibi bir genel durum ortaya çıkmıştır.

   Avrupa Birliği Enerji Arzında Boru Hattı Jeopolitiği

Rafael KANDİYOTİ

Avrupa Birliği 1990 yılı sonrasında ilerici bir adım atarak küresel bir aktör olma yoluna girmişti. Bu hedefe ulaşabilmek için önemli adımlar atıldı ve art arda gelen genişleme adımları ile Avrupa Birliği, Karadeniz’e çıkış sağlayan, Akdeniz’de var olabilen bir topluluğa dönüştü.Yeni Soğuk Savaş Dönemi

Dr. Hakan KANTARCI

Soğuk savaş dönemi, Doğu Bloku ülkeleri ile Batı İttifakı (NATO) arasında 1947'den 1991'e kadar devam etmiş olan uluslararası siyasî ve askerî gerginliktir. 1991'de soğuk savaşın bitmesiyle SSCB dağılmış, Varşova Paktı ve dolayısıyla da Doğu Bloku sona ermiştir.Türkiye-İsrail İlişkilerinde Normalleşmeye Doğru

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Türkiye içersinde herkes tarafından kabul gören bir gerçek vardı ki o da, Gazze ablukasını kırmak için 31 Mayıs 2010 tarihinde yola çıkan ve uluslararası sularda İsrail’in saldırısına uğrayan, 10 kişinin şehit olması onlarca kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan, “Mavi Marmara Olayı”ndan sonra Türkiye-İsrail ilişkilerinin dibe vurmuş olduğudur.

   Anadilinde Eğitim Hakkı ve Ulus Devlet Sistemlerinde Uygulanabilirliği

Yrd. Doç. Dr. Gürsoy AKÇA - Öğr. Gör. İkbâl VURUCU

Demokrasi ve insan hakları söylemleri, Batı modernitesinin Batı-dışı toplumları da etkisine alacak şekilde yaygınlaşmasına bağlı olarak, bireyi dinsel ve kültürel baskılardan özgürleştirici ve bunlardan soyutlayarak siyasal sisteme bağlayan işlevleriyle belirginlik kazanmıştı.

    Osmanlı’da ve Cumhuriyet’te Köle Bir Sektör: Kömür Madencileri ve Zorla Mükellefiyet

Bojidar ÇİPOF

Türkiye geçtiğimiz 13 Mayıs’ta, Manisa’nın Soma İlçesi’nde yaşanan büyük bir facia ile sarsıldı ve tarihimizdeki bu en büyük maden faciasında 301 madencimizi kaybettik.

   Gana Özelinden Afrika Gözlemleri

Çetin KILIÇ

İngiliz sömürgesi ülkeler ile Fransız sömürgesi ülkeler arasında çok ciddî farklar bulunmaktadır: İngiliz sömürgesi ülkelerde demokrasi, güvenlik ve kurumsallaşma kendisini daha çok hissettirir. Bu ülkelerin belirli bir forma sokuldukları anlaşılmaktadır.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.HAZİRAN.2014
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu