Yıl:14   Sayı: 170   Fiyatı: 10 TL


  
 

7 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye yeni bir döneme girmiş bulunmaktadır. Seçim sonuçlarıyla ortaya çıkan yeni manzarada artık bazı konular gizlenemez hâle gelmiş ve bunlar üzerinde hassasiyetle durulması gereken hususlar olarak öne çıkmıştır.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Çağın Siyasî Ufku: Özgürlük, Adâlet ve Eşitlik

Prof. Dr. Nadim MACİT

Çağın siyasî ufku, liberal siyasî öğretinin yeni biçimini ifâde eder. John Rawls tarafından dille getirilen “Bir Hakkaniyet Olarak Adâlet Teorisi”, liberal siyasî düşüncenin yeni biçimidir. Diğer bir deyişle klasik liberalizmin yetersizliğini aşmak amacıyla geliştirilen liberal adâlet teorisi bu noktada dikkat çekmektedir.

   Elimizde Patlayan “Din Kartı”: Dindar Kürtler Neden HDP’ye Oy Verdi?

Prof. Dr. Hilmi DEMİR

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Selçuk Şirin HDP’nin, yüzde 6’dan 10’a dindar Kürtler sayesinde yükseldiğini söyledi.1 Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da HDP’nin aldığı oy oranları da AKP’den HDP’ye ciddî bir seçmen geçişinin olduğunu gösteriyor.

   2015 Seçimleri: Yeni Siyaset Paradigmasının İpuçları mı?

Kubilay ÇINAR

2015 genel seçimleri, üzerinden anlamlı dersler çıkarmaya imkân veren ve Türk siyasetinde en azından bazı paradigmaların değişmeye başladığını gösteren bir seçim olması itibariyle tarihe geçmiştir.

   Seçimin Muhafazakârları Nereye?

İsa DADALLI

Sekiz Haziran 2015. Türkiye’nin yakın tarihinde yeni bir sayfa açıldığına işaret eden iradenin sandıktan çıktığı tarih. Türkiye’de otoriterleşme eğilimlerinin, tek adamcılığın ister demokratik isterse gayri demokratik usûllerle iktidara gelsin,tüm muktedirler için imkânsız olduğunun ispatı.

   Partilerin 2015 Seçim Beyannameleri’nde Dış Politika

Hasan KANBOLAT

7 Haziran Genel Seçimleri için hazırlanan seçim beyannamelerinde yer verilen dış politika bölümleri, partilerin dünyaya bakışlarını yansıtmaları açısından önem taşıyor. Makalemizde partilerin bu konudaki görüşlerini değerlendirmeye çalışacağız.

   Güç ve Medeniyet Telakkisi Bakımından AKP Zihniyeti

M. Ragıp VURAL

Türkiye 7 Haziran seçimlerinden sonra yeni bir döneme girmiş bulunmaktadır. Bu sürecin nasıl neticeleneceği hep birlikte -Allah ömür verirse- yaşayıp göreceğiz. Lâkin ortada olan bir gerçek var ki o da Türk milletinin; gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerek AKP’ye yakın olan medya ve aydın zümre, gerekse de AKP tarafından domine edilen propaganda sürecindeki söylemlerin hilâfına bir tercihte bulunması ve hemen her şeyin bağlandığı tek başına iktidarı AKP’ye vermemesidir.

   7 Haziran 2015 25. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin Düşündürdükleri?

Kadir BEKTAŞ

7 Haziran 2015 tarihinde, son yıllarda yapılan seçimlerle karşılaştırıldığında yüzde 83,92 gibi yüksek bir katılım oranı ile bir genel seçim gerçekleştirildi. Bu seçimin en önemli özelliği 13 yıldır iktidar bulunan ve 2002, 2007 ile 2011 genel seçimlerinde sürekli oyunu artıran 2004, 2009 mahalli idareler genel seçimleri dâhil son 5 seçimde açık ara birinci parti olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin ciddî bir oy kaybına mâruz kalmış olmasıdır.Kosovo Qua Vadis?

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Avrupa’nın ortasında ve ekonomik bakımdan Avrupa'nın en geri kalmış bölgesi Kosova’nın, yetersiz sermaye birikimi, yatırımlarda son derece ürkek yabancı sermaye eksikliği, nitel işgücü sorunu ve altyapı sorunları ile boğuşurken, 2015 yılının başlamasıyla birlikte yarınından ümidini kesmiş özellikle genç yurttaşlarının büyük bir göç sorunuyla da karşı karşıya kaldığı gözlemlenmektedir.Afganistan-Mali Hattında Hiper-Terörizmin Batı Afrika Merkezli Finansal Kaynakları

Dr. Haktan BİRSEL

Günümüzde Batı Afrika’da büyük bir terörizm tırmanışı yaşanmaktadır ve çok kaygı verici bir ilerleyişe sahiptir. Sürekli olarak Batı Afrika devletleri, son derece şiddet içeren ve çok sayıda insanın zarar görmesine yol açan terör saldırıları ile boğuşmaktadır.

   Suriyeli Sığınmacılar Eksenli Türkiye'deki Göç Sorununun Güvenlik Boyutu

Dr. Hakan KANTARCI

Türkiye’nin bugün yüz yüze kaldığı Suriyeli sığınmacılar sorunu, Türkiye'nin Suriye'ye yönelik stratejik, jeopolitik ve ideolojik körlükle uyguladığı politikalarının bir sonucudur. Halihazırda Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısının yaklaşık 2 milyon olduğu değerlendirilmektedir.

   Yeni Nesil İnformal Eğitim: Bilgisayar Oyunları ve Kitlesel “Mankurtlaşma” Tehdidi

Ömür KIZIL

Günümüzde hızla gelişmeye devam eden iletişim teknolojileri, toplumlar arasındaki diyalogu da aynı ölçüde arttırmaktadır. Tıpkı insanın kendisi gibi, yaşayan kitlesel unsurlarından birisi olan kültür de bu diyalogdan nasibini büyük ölçüde almaktadır.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.HAZİRAN.2015
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu