Yıl:6   Sayı: 79   Fiyatı: 6.5 YTL  

Soğuk savaşın mihver ülkesi Türkiye, Sovyetler’in parçalanmasıyla başlayan ve şiddetini artırarak devam ettiren küresel hâkimiyet mücadelesinin de mihver ülkesi olmuştur. Bu mücadelenin yoğunlaştığı coğrafyanın kimi zaman merkezi, kimi zaman anahtarı, kimi zaman da kapısı olarak nitelendirilen Türkiye’yi kendi çıkarlarına müzahir kılmaya çalışan aktörlerin PKK’yı bir enstrüman olarak kullandığı, son 25 senede yapılan analizlerin önemli bir maddesini oluşturmuştur. PKK aracını Türkiye’nin sevk ve idaresini temin maksadıyla kullananlar, zaman içinde farklılık göstermişse de bugün gelinen noktada kullanıcı, sarih bir şekilde bellidir: ABD. Dahası PKK’nın işlevi hem Türkiye’yi, hem İran’ı, hem de Suriye’yi tehdit eder hâle getirilmek sûretiyle geliştirilmek istenmektedir. Ayrıca ABD, bu üç ülkeyi de derinden etkileyecek ve “terörist” olarak nitelendirilemeyecek yeni ve daha etkin bir aracı da hızla devreye almış durumdadır: Kürt devleti. ABD’nin BOP kapsamında dönüştürmeyi düşündüğü coğrafyayı istikrarsızlığa sürükleyecek ve Amerikan’ın askerî, siyasî ve ekonomik operasyonlarına açık hâle getirecek bu yeni manivela zaten aşama aşama devreye alınmış durumdadır.

.
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Irak’a Müdahale’de “G” Günü Geldi: “Tahrikçi Bir Yaklaşım!”

Doç. Dr. Celalettin YAVUZ

“G” Günü tabiri, ağırlıklı olarak kurmay subaylarca bilinen, harp oyunları ve plan tatbikatlarında sıkça kullanılan, harp akademileri eğitimi sırasında aşina olunan bir terimdir. Anlamı ise, bir savaş ya da karşılıklı güçler arasında silâhlı çatışmanın çıkacağı gün demektir.

   Irak’ın Güdülenen Ulusal Ant’ında Yeni Öteki “Türkiye” mi Oluyor?

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Gerçekleri, sanal bir dünyada oluyormuşçasına göstermede epeyi beceri sahibi olan ABD’nin, kapalı kapılar arkasında politika üretmede de son derece başarılı olduğu bilinen bir gerçektir.

   Türkiye’nin Irak Sınırı Değişebilir mi?

Prof. Dr. Cemalettin TAŞKIRAN

Ekim ayı sonlarına doğru Hakkari Dağlıca bölgesinde bir askeri birliğimizin Kuzey Irak’tan gelen bölücü terör örgütü militanlarınca pusuya düşürülerek 12 askerimizin şehit edilmesi, bütün ülkede çok büyük üzüntü ve infial yarattı.

   Irak’a Komşular Operasyonu

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Amerika’nın Irak devletini çökertmeyi amaçlayan askerî işgal hareketi sonrasında, bu Ortadoğu ülkesi tam bir barışıklığa sürüklenmiş, saldırı ile yaratılan kaos ortamında kimin kimi vurduğu, kimin ne yapmak istediği, gerçek durumun ne olduğu gibi sorular giderek yanıtsız kalmıştır.

   Başarısız Bir Devlet Olarak Irak

Yrd. Doç. Dr. Haluk ÖZDEMİR

Kuzey Irak’tan kaynaklanan son PKK saldırıları ile birlikte bu bölgedeki PKK varlığına yönelik bir müdahale artık meşru hâle gelmiştir. Uluslararası hukukun güç kullanımına izin verdiği konulardan biri de meşru müdafaa durumudur.

   Küresel Misyoner Örgütlerin Kürt Operasyonu

Ali Rıza BAYZAN

Vatikan’ı yakinen tanıyan araştırmacı-gazeteci Lütfullah Göktaş, 22 Ekim 2007 Pazartesi günü NTV-MSNBC’ye “Vatikan’dan ‘Kürt devleti’ iması” başlıklı çok önemli bir haber geçiyordu.

   17 Ekim 2007 Tarihli Tezkere Sonrası Olası “Sınır Ötesi Operasyon” Üzerine Değerlendirmeler

Arş.Gör. Reşat Volkan GÜNEL

Son günlerde Türkiye gündeminin en önemli meselesini Irak’a “sınır ötesi operasyon” olasılığı teşkil etmektedir. Bilindiği üzere 1980’li yıllardan başlayarak değişik yoğunlukta bir seyir izleyen PKK terörü, 2007 yılı itibariyle saldırılarını tekrar yoğunlaştırmaya başlamıştır.Hedefi Şaşırmak

Seymour HERSH

Amerikan Başkanı Bush ve ekibi geçtiğimiz aylarda müteaddit defalar Irak Savaşı’nı, giderek de artan bir kararlılıkla, ABD ve İran arasında stratejik bir savaş olarak yeniden tanımladılar.Ermeni Meselesi’ne Genel Bir Bakış-I

Mehmet TORUNLAR

Uluslararası ilişkilerde dostlukların sürekli olmadığını en çok tecrübe eden devletlerden birisi Türkiye Cumhuriyeti’dir. “Dost” diye tanımlanan ülkelerin bile menfaatleri söz konusu olduğunda Türkiye aleyhine her türlü eylem, açık veya örtülü faaliyet yürüttükleri birçok defa yaşanarak görülmüştür ve yaşananlar yalnızca günümüzün bir problemi değildir, geçmişi çok eskilere dayanır.Avrupa Birliği Sürecinde Ermeni Sorunu

Dr. Murat ERCAN

“Ermeni Sorunu” olarak adlandırılan ve Ermenilerin soykırım iddiaları ile birlikte ortaya çıkan gelişmeler, Türkiye’nin dış politikasını etkileyen bir aşamaya gelmiştir. Ermeni sorunu artık tarihî bir sorun olmanın ötesine geçmiş, uluslararası ilişkiler ve uluslararası hukuk alanlarını da ilgilendiren ve bazı ülkelerin Türkiye’ye karşı kullandıkları bir araç hâline dönüşmüştür.
   Sosyolojik Bir Olgu Olarak Çok Kültürlülük

İkbal VURUCU

Kültür, öznenin doğuştan beraberinde getirdiği bir töz değildir. Özneden bağımsız olarak da dış dünyada mevcut değildir. Özne, doğumundan itibaren bu dünyada tecessüm ettiği her bir zaman dilimde kendi kültürünü öğrenir ve sıkı bir mütekabiliyet ilişkisi ile bu olguya tâbi olur.
   

Son Güncelleme Tarihi: 15.KASIM.2007
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu