Yıl:11   Sayı: 127   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Türkiye Van’daki deprem felâketiyle sarsıldı ve hâlen depremler devam ediyor. İnsanlarımız bir taraftan yakınlarının kaybetmenin üzüntüsünü diğer taraftan da ağırlaşan kış şartları sebebiyle barınma sorunu ile karşı karşıya kaldılar. Depremin hemen ardından Türkiye tek yürek olarak, acıyı paylaşmak ve bir an önce yaraları sarmak için seferber olmuşsa da ilk şokun ardından bir türlü engellenemeyen koordinasyon eksikliği sebebiyle vicdanları kanatan dramlar yaşandı.

 
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Ortadoğu’da Kaos: Hegemonik Çevrede Sahip Olmanın Yeniden İnşası

Turgut ŞAHİN

Ünlü düşünür İbn Haldun (1332–1406), insanoğlunun şimdiye kadar kurup geliştirdiği en büyük organizasyonlardan birisi olan devlet ile üzerinde yaşadığı coğrafya arasındaki ilişkiyi ünlü eseri Mukaddime’de özel bir başlık altında inceler.

   Doç. Dr. Mehmet Akif OKUR:

"Millet İmparatorluklar Dönemi Geliyor"


2023- Ortadoğu’da devrimler oluyor, “Arap Baharı” adıyla, bunların halkların talepleri ile geliştiği söylenebilir, öbür taraftan bu taleplerin arka planında küresel aktörlerin etkileri de okunabiliyor. Sizin bu konudaki değerlendirmeniz nedir?

   Libya: Su’dan Sebeplerle Gelen Devrim

Doç. Dr. Hilmi DEMİR

Kaddafi’nin sonunu, Ortadoğu’da esen bahar rüzgârları mı hazırladı? Uzun yıllar Amerikan ve İsrail karşıtı politikalar yürüten Kaddafi, neden Batı ile en sıcak ilişkiler kurduğu ve Wikileaks belgelerine göre de Libya’da ciddî reformlar yapma sözü verdiği bir zamanda gözden çıkarıldı?

   Emperyalizmin Libya Saldırısı

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Libya gibi bir büyük ülkenin 42 yıllık yönetimi bir askerî saldırı sonucunda, Batı emperyalizmi tarafından yıkılmıştır. Bu yılın Mart ayının ortalarında Batı dünyasının emperyal devletlerinin ortak saldırısı ile başlayan Libya harekâtı, altı ay süren bir savaş dönemi sonrasında amacına ulaşmış ve bu ülkenin 42 yıllık devlet başkanı, dünya medyasına malzeme olacak şekilde ve insanlık dışı muamelelere maruz bırakılarak, sokak ortasında öldürülmüştür.

   Sömürgeci Saldırganlık Düzleminde Libya

Emre KOŞAK

Güvenlikten Sorumlu danışmanken sonraki süreçte George Bush Hükümeti’nin Dışişleri Bakanı olan Condoleezza Rice, 7 Ağustos 2003 tarihinde Washington Post’ta yer alan makalesinde, ABD ve müttefiklerinin Ortadoğu’nun geri kalmış 22 ülkesini “dönüştürme” misyonundan bahsediyordu.

   Dış Politikada ABD ve İsrail’in İç Hat Manevrası

Prof. Dr. Esat ARSLAN

BOP’un, Kuzey Afrika’nın katılması sonrasında günümüzde yaygın bir biçimde kullanılışı ile GOKAP’ın (Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesi); küresel olayları “belli merkezler”in planlamasıyla yönlendirmeye yönelik bir stratejinin parçası olduğu bilinen bir gerçektir.

   “Farklılık Hakları” Boyutunda Kendi Kendine Etnikleşmenin Ulusal Kültüre Etkisi: Kopuş mu, Yoksa Entegrasyon mu?

Dr. Haktan BİRSEL

Farley kültürün önemini; “Eğer kültürel özellikler ayırıcı olarak ortaya çıkmasaydı, bir bireyin hangi topluma âit olduğunu nasıl anlayabilirdik” şeklinde en basit ve ideolojik boyut olmaksızın vurgulamaktadır.Türk Sorununa Giriş: Ayrılmanın Psikolojik Temelleri

İkbal VURUCU

21. YY Türkiye Enstitüsü adına Güneydoğu Anadolu’da yürüttüğümüz araştırmanın1 ortaya koyduğu temel sonuç; bölge insanının bölünme, federasyon, ana dilde eğitim gibi önerilere asla sıcak bakmadığı ve bunları açık bir dille reddettiğidir.PKK’nın Eğitimi Hedef Alan Saldırıları ve Nedenleri

Ali AKBAŞ

Ne güzel demişler büyüklerimiz “Gitmediğin yer senin değildir” diye. Bu durum devletler ve onun politika uygulayıcıları açısından son derece önemli bir gerçekliktir. Bu gerçekliği ülkemiz açısından ele alacak olursak; genel itibari ile merkezden uzak, taşra diye adlandırılan yerleşim merkezlerinde devleti temsil eden iki meslek vardır; öğretmen ve imam...

   Terörle Mücadelede Doğru Bilginin Önemi

Ali Rıza ÖZDEMİR

Terörü besleyen kaynakların önemli ayaklarından biri câhilliktir. Câhillik, her zaman bilgi yoksunluğu anlamına gelmez. Bazen da bilgi kirliliği, eksik ve yanlış bilgilenme, câhilliğin başka bir çeşidini oluşturur. Kırsal kesimde çocukları terör örgütünün kucağına iten câhillik türü, temelde bilgi yoksunluğuna dayanıyorken, üniversite düzeyindeki çocukları terör sürecine dâhil eden câhillik türünü, bilgi kirliliği ile eksik ve yanlış bilgilenme teşkil eder.

   Askerî Birliklerde İntiharların Önlenmesinde Komutanların Rolü

Ceyhun GEMERLİ

İntihar çağdaş toplumun en keskin sosyal psikolojik sorunlarındandır. İntihara teşebbüs edenlerin istatistik rakamları bu tür durumların son yıllarda bir hayli arttığını kanıtlıyor. Kendine kastedenlerin hepsinin ruh hastası olmadığını dikkate almak gerekiyor.

   Türk Milliyetçiliğinin Manifestosu

Dr. Abdullah TEMİZKAN

Millet, tarihin sırtında tecessüm etmiş bir olgudur. Milliyetçilik ise bu tarihî vetîreyi tecrübe ederek belli bir kolektif şuur seviyesine ulaşmış toplumların ortak aklıdır. Müphem bir dünya tasavvur eden postmodern kültür işe değerlerin içini boşaltarak başlamıştır.

   Türk Kültüründe Aile ve Kadının Rolü

Bahadır Bumin ÖZARSLAN

Aile kavramı, doğada çok açık bir şekilde kendini belli eden önemli bir yapıdır. En yırtıcı hayvanların bile kendi eşlerine ve yavrularına gösterdiği ilginin, sevginin, şefkatin ve sabrın belirgin olduğu, gerek insanların kendi gözlemlerinden gerekse bilimsel amaçlarla hazırlanmış olan belgesellerden rahatlıkla anlaşılabilmektedir.

   Yeni Nobel, Yeni Evren…

Mehmet Emin ÖZEL

Ekim başlarında, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi 2011 Fizik Ödülünü 3 astrofizikçi Saul Perlmutter (Univ. of California, Berkeley), Brian Schmidt (Australian National Univ.) ve Adam Riess (JohnHopkins Univ., Baltimore, USA) arasında paylaştırdı.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.KASIM.2011
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu