Yıl:11   Sayı: 139   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

“Cehennemin kapıları açıldı” cümlesini, son günlerde yakın çevremizde yaşanan dehşeti çarpıcı bir şekilde özetleyen bir ifâde olarak mimlemek gerekiyor. Bu tespiti bir ileri aşamaya ve daha da dehşetli hâle getirmek için biz de şu eklemeyi yapalım: Yıllardır açık olan o kapıların kapanmaması için önüne engeller koyanların olduğu bir çağda cehennemin kapıları ardına kadar açık olsa da insanlık üşümeye devam edecek.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Yeni Görünümlü Eski İttifaklar: Suriye Bağlamında Türk-Rus İlişkileri

Prof. Dr. Altan ÇETİN

Arap devrimlerinin bir bahara dönüşebilmesi veya bahar mı, kış mı olduğunun anlaşılması, yaşanan güncelin geçmiş ve gelecek arasında doğru konumlandırılabilmesiyle mümkündür. Sahadaki aktörler değişmekle birlikte değişmeyen güç dengeleri ve çıkar ilişkileri sürgit devam etmektedir.

   Doç. Dr. Mitat ÇELİKPALA:

"Rusya’nın Parçalanması Senaryosu Türkiye’nin Parçalanmasından Daha Gerçekçi”


2023- Putin’in Türkiye’ye yapacağı ziyaret ikinci kez ertelendi. Konu hakkında değişik spekülasyonlar olmakla birlikte gerilen ilişkilerin bu tip değerlendirmelere zemin hazırladığı da aşikâr.

   Türk-Rus İlişkilerinde Karadeniz Problematiği

Dr. İrina SVİSTUNOVA

Karadeniz bölgesi Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerde özel bir yer teşkil etmektedir. Bu durum, tüm beş yüz yıllık Türk-Rus ilişkileri tarihinde bölgenin her iki ülkenin de odak merkezinde olan tarihsel önemi ile ilişkilidir. Karadeniz’den Türkiye ile Rusya arasındaki temasların ve iletişimin hayata geçirilmesi maksadı ile kullanılan ve elçilik heyetlerinin bir taraftan ötekine gidip geldikleri yol geçer.

   Doç. Dr. İlyas KEMALOĞLU:

“Türk-Rus İlişkilerinin Yumuşak Karnı Orta Asya ve Kafkaslar'dır”


2023- Öncelikli olarak isterseniz Türk-Rus ilişkilerinin tarihinden başlayalım. Türkler ile Rusların ilişkileri ilk olarak ne zaman başlamıştır?

İ. Kemaloğlu-
Türkler ve Ruslar tarih içinde aslında yan yana yaşayan iki halktır.

   Suriye’ye Müdahale Politikasının Çıktısı: Yalnızlığa İtilen Türkiye

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Elli yılı aşkın süredir, NATO’nun deneyimli, soğuk savaş döneminin caydırıcı ülkesi konumundaki Türkiye’nin, Suriye’ye müdahalede üstlenmiş olduğu “Batı’nın Kılıcı” rolü ve müdahalede önalma tarafgirliği ile şimdilerde hem Doğu hem de Batı dünyasından hızla uzaklaştığı esefle izlenilmektedir.

   Dr. Vladimir KOZİN:

“Rusya, Türkiye’ye Hiçbir Şeyi Dikte Etmeyecektir”


2023- Geçtiğimiz dönemde Türk-Rus ilişkilerinde iki problemin ortaya çıktığı görülmektedir. Bunlardan ilki Suriye meselesi diğeri ise Füze Kalkanı Projesi’dir. Füze Kalkanı Projesi’nde Rusya’ya yönelen temel tehdit nedir? Bu tehdit Rusya için hayatî bir önem taşımakta mıdır?

   Doç. Dr. Tarık OĞUZLU:

“Rusya Artık Türkiye İçin AB ve ABD Kadar Önemli”


2023- Türk-Rus ilişkilerinin önemli sorun başlıklarından birisi de Rusların Türkiye’nin NATO üyesi olmasından duydukları rahatsızlık. Türkiye-NATO ilişkilerini nasıl değerlendirmek gerekiyor?İnsanî Müdahale, Koruma Sorumluluğu ve Uluslararası Toplumun Suriye Sınavı

Arş. Gör. Çağrı Emin DEMİRBAŞ

İnsanî değerler uluslararası politikanın bir bileşeni olabilir mi? Devletler ulusal çıkarlarından bağımsız olarak dış politikalarının merkezine insanî-ahlâkî kaygıları yerleştirebilirler mi, yoksa bu örtülü bir emperyalizm anlayışını mı barındırmaktadır?Dr. Anna GLAZOVA:

"ABD, Güçlü Rusya İstemediği Gibi Güçlü Türkiye de İstemiyor"


2023- Sayın Glazova, Rusların Ortadoğu cereyan eden ve “Arap Baharı” olarak da adlandırılan ayaklanmalara bakışı nedir? Bu gelişmeleri nasıl değerlendirmektedirler?

A. Glazova-
Biliyorsunuz ki, Rusya’nın Arap devrimlerine yönelik tutumu bunun bir dönüşüm dönemi olduğu yönündeydi.

   Av. Niyazi GÜNEY:

“Bölgemizdeki Asıl Tehlike Amerikan Emperyalizmidir”


2023- Sayın Güney, siz turizm alanında faaliyet gösteren bir şirket olan Prens Grup’un Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısınız, Türkiye Rusya ilişkilerindeki gelişmeler sizi doğrudan ilgilendiriyor. Türk-Rus ilişkilerini nasıl tanımlıyorsunuz?

   Türkiye-Moldova İlişkilerinde Pozitif Adımlar ve Gagauzlar

Hasan KANBOLAT

Türkiye ile Moldova arasında diplomatik ilişkilerin 20. yıl dönümünde Moldova Başbakanı Vladimir Filat'ın gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretini önemsememiz gerekiyor. Bu ziyaretin önemi gelecek yıllarda daha çok hissedilecektir. Çünkü birincisi, iki ülke ortak bir geçmişe sahiptir.

   İkinci Cumhuriyetçilik Türkiye’yi Dağıtıyor

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Türkiye Cumhuriyeti, yirminci yüzyılda kurulan bir bağımsız devlet olarak, önümüzdeki günlerde doksanıncı yılına doğru yol almaktadır. Bir yüzyıla yaklaşan geçmişi ve bugüne uzanan modeli ile her yönden tartışma alanına getirilen bu devlet yapılanmasının, yüzüncü yılı ile beraber ortadan kaldırılmak istendiği ve bu yolda çeşitli girişimlerde bulunulduğu her geçen gün daha fazla ortaya çıkmaktadır.

   Terörle Mücadele Etmeme Stratejisi: “Terörle Mücadelede Yeni Konsept”

İkbal VURUCU

Milliyet’ten Metin Münir, “Burası bulanık düşünmenin ve kem küm etmenin anavatanıdır. En az becerebildiğimiz şeylerden biri açık düşünmek ve bu düşünceleri açık bir biçimde ifâde edebilmektir.

   İran Neden Nükleer Bombayı Elde Etmelidir?

Kenneth N. WALTZ

Geçtiğimiz birkaç ayda, İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı ABD ve İsrail’in tepki vermesinin en iyi yolunun ne olduğu üzerine hararetli tartışmalara tanık olunmuştur. Tartışmanın alevlenmesiyle, ABD zaten hâlihazırda çok kuvvetli olan İran rejimine yönelik yaptırımlarını iyice sıkılaştırmış ve Avrupa Birliği Ocak ayında yaptığı açıklamada 1 Temmuz’dan itibaren İran petrolüne ambargo uygulayacağını duyurmuştur.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.KASIM.2012
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu