Yıl:11   Sayı: 143   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

11 Eylül saldırıları ABD’nin Irak ve Afganistan’a yönelik işgal harekâtının bahanesi olduğu gibi dünyaya sunulan Müslüman imajının da kökten değişmesine yol açtı. İnsanların olayları imajlar üstünde yorumlamak gibi kolaycı bir davranış kalıbını benimsedikleri düşünüldüğünde; El Kaide etrafında örülen Müslüman algısını değiştirmek, İslâm’ın temel esaslarının üstünü örten bu kalın ve kanlı örtüyü aralamak bir hayli zor olacak gibi gözükmektedir.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Prof. Dr. Sönmez KUTLU:

"Mezhepler ve Geçmişte Geleceği Kurma İdeolojisi Olarak Selefîlik"


2023- Günümüzde dinin-inancın farklı yönleriyle yeniden toplumsal hayatta görünür olduğunu müşahede ediyoruz. Özellikle siyasal tavır alış biçimlerinde dinin önemli bir rol oynadığını görüyoruz. Bir siyasallaşma durumunun söz konusu olduğunu söyleyebilir miyiz?

   Prof. Dr. Nadim MACİT:

"Türkiye Selefîleşmeye Başlamıştır"


2023- Ortadoğu coğrafyasında hem iç hem de dış dinamiklerin tesiriyle önemli gelişmeler yaşanıyor. Soğuk savaşın sonra ermesinin ardından yaşanan ya da 11 Eylül saldırıları sonrasında giderek hızlanan gelişmeleri siz “jeopolitik düzenleme” olarak tanımlıyorsunuz. İsterseniz oradan başlayalım söyleşimize, jeopolitik düzenlemeden kastınız nedir?

   Doç. Dr. Hilmi DEMİR:

"Ortadoğu’da Şiî-Selefî Rekabeti Var"


2023- Ortadoğu coğrafyasında yaşananları, küresel ölçekte olanlarla beraber değerlendirir misiniz? Yaşananları siz nasıl görüyorsunuz?

H. Demir-
Bir defa şunu kabul edelim: Amerika, Ortadoğu’dan çekiliyor. Bu elimizdeki en temel gerçeklerden birisi.

   İslâm’a Yönelik Küresel Stratejiler ve Arap Baharı

Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ

Yaşananları yok saymak ya da geçmişi unutulmuş sanmak yanılgıların en büyüğü olur. Bugününü ve geleceğini, dünün prangalarından kurtararak düşündüğünü ya da özgürleştiğini sananlar, gerçekte geçmişin prangaları altında yaşadığını anlayamayanlardır.

   Türk Toplumunda Sahâbet Kültürünün Çöküşü Milliyetçiliğin Sonu mu?

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Milliyetçilik olgusu, sosyolojik boyutları olan yapısal bir süreç olarak algılanmalıdır. Bu nedenle, toplumların oluşumları, tarihsel dalgalanmaları, inanç sistemleri ve kültürel değerleri göz önüne alınarak yorumlanmaları gerekmektedir.

   Barzani’nin Moskova Ziyareti’nin Ardından

Hasan KANBOLAT

Irak Kürdistan Bölgesi (Kurdistan Regional Government / KRG) Başkanı Mesut Barzani 20-21 Şubat’ta ilk defa Moskova’yı resmen ziyaret etti. Barzani ailesinin Moskova ile özel bir tarihî ilişkisi bulunuyor. Sovyetler Birliği, 1946’da Molla Mustafa Barzani ve arkadaşlarına siyasî sığınma hakkı vermişti.

   Türkiye-ABD İlişkileri ve İran

Prof. Dr. Esat ARSLAN

ABD’nin 45. Başkanlık seçiminde Barack Obama’nın rakibi olan Mitt Romney’in özellikle dış politikada soğuk savaş dönemi argümanlarını hatırlatan söylemler kullanmış olmasının yanı sıra Ortadoğu’da sâdece İsrail’in güvenliğini gözeten çıkışlarda bulunması;Avrasya’ya Atatürkçü Bakış

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Yirminci yüzyılda iki kutuplu dünya düzeni sürüp giderken çoğunluk “Avrasya” diye bir bölgenin bulunduğuna dair bir fikre sahip değildi. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin devam ettiği süre içinde, bu bölgesel birliğin sınırları dış dünyaya kapalı olduğu için, bugün Avrasya olarak gündeme gelen geniş bölge, âdeta büyük bir hapishane idi.İmralı Görüşmelerine Devam mı, Tamam mı?

Doç. Dr. Emruhan YALÇIN

Hükûmetin, terör sorununa çözüm getirmek amacıyla Abdullah Öcalan’la MİT aracılığıyla görüşmeler yürüttüğü ve böylece yeni bir açılım sürecinin başlatıldığı, Ocak ayının başında basına sızdırıldı. Görüşmelerin içeriği ve durumuna ilişkin dışarı sızan ilk bilgilerden biri, Öcalan’ın bir güven arttırıcı önlem olarak önce eylemsizlik başlatılmasını, sonra da PKK unsurlarının Türkiye sınırları dışına çıkarılarak silâhlarını bırakmasını teklif ettiği idi.

   Kürtleşen Türkmen Aşiretleri

Ali Rıza ÖZDEMİR

Bu kısa çalışmamızın temel amacı, tarihî süreç içerisinde Kürtçe ve Zazaca konuşmaya başlayan Türkmen aşiretlerinin dökümünü çıkarmaktır. Bu aşiretlerin tamamının dökümünü çıkarmak, orta boylu bir kitap çalışması olacağından, burada sâdece kamuoyu tarafından bilinen bazı önemli aşiretleri almakla yetindik.

   Rusya’da Artan Amerikan Karşıtlığı: Suriye’de Rusya-ABD Ortaklığı

Merve Suna ÖZEL

İsrail’in Şam’ı bombalaması şüphesiz iki yıla yakın bir süredir dünya gündemini meşgul eden Suriye Krizi’ne yeni bir boyut kazandırmıştır. Suriye meselesinde Rusya ve Çin sürecin başından bu yana ülkeye müdahale seçeneğine karşı çıkmışlardır.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.MART.2013
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu