Yıl:13   Sayı: 167   Fiyatı: 10 TL


  
 

Her şey sıradanlaşıyor günümüz dünyasında ya da her şeye alışıyoruz. Dolayısıyla artık “hayret” etmiyoruz olup biten karşısında. İyilik ve güzellik karşısında da hayret etmiyoruz, kötülük, zulüm şiddet ve acı karşısında da... Algılarımızı kapatmışız sanki, konforumuza tasallut olan her şeye karşı…

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Başkanlık Sistemleri

- ABD’de doğmuş olmak, en az 14 sene bu ülkede ikâmet etmek ve 35 yaşını doldurmuş olmak şartını taşıyan herkes ABD Başkanı olarak seçilebilir. ABD Başkanı’nın seçimi için evvela eyaletlerde yapılan oylamalar sonrasında temsilciler (electors) seçilmektedir. Her eyalette seçilen bu temsilcilerin sayısı Kongre’deki toplam temsilci sayısını geçememektedir.

   Türk Usulü (Alaturka) Başkanlık

Prof. Dr. Ali AKYILDIZ

Türkiye’nin son altmış yılı, siyasal sistem tartışmalarıyla geçti. Ondan öncesi de, tek parti sisteminden çift partili siyasal hayata geçişin kıvrandıran sancılarının gölgesinde kaldı. Türk toplumu, on yıllardır bütün enerjisini sihirli bir siyasal düzen formülü aramaya harcadı. Bu arayışın aktörleri, genellikle mevcudun iyileştirilmesine değil, ifrat-tefrit arasında bir tercih yapmaya yöneldi.

   Çok Konuşup Az Düşündüğümüz Bir Şey: Başkanlık Sistemi

Doç. Dr. M. Hanifi MACİT

Siyasî geleneğimiz içerisinde tek başına iktidar ve bunun sağlanması sürecinde aktif olan liderler, başkanlık sistemini zaman zaman dile getirmiş, yaşadığımız sorunları aşmamızın kesin yolu olarak sunmuşlardır. (8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal ve 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel).

   “Başkanlığa Meyyalim, Vallâhi Erkten” ya da “Başkanlık Sistemi” Tartışmalarına Schmittyen Bir Katkı: “Demokratik Diktatörlük”

Fırat KARGIOĞLU

Bu çalışmanın amacı; Türkiye’de sürüp giden “Başkanlık Sistemi” tartışmalarına karamsar [bedbin, pesimist] bir katkı sunmaktır. Çalışmanın ana başlığındaki “Başkanlığa meyyalim, vallahî erkten” kısmı, usta şâir ve de romancı Murat Menteş’in “Şiddete meyyalim, vallahî dertten” dizesinden uyarlanmıştır.

   Tarihî Şartların Bir Ürünü Olarak ABD Başkanlık Sistemi: Fren ve Denge

Konur Alp KOÇAK

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner tarafından İran’ın nükleer programı hakkında bir konuşma yapması için Kongre’ye davet edilen İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ziyareti, Kongre ile Başkan arasında bir gerilime sebep oldu.

   Başkanlık Sistemi Sömürge Valiliğidir

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Türkiye’de farklı zaman dilimlerinde farklı siyasî figürler tarafından başkanlık sistemi gündeme getirilmiştir. Türk siyasî tarihinin son otuz yılında bu konuda önemli tartışmalar yapılmış ve netice olarak başkanlık sisteminin Türkiye’nin özgün şartlarına uymayacağı ve otoriter bir yönetim modeline doğru ülkenin kaymasına zemin hazırlayacağı birçok çevrenin paylaştığı bir ortak kanaat hâlini almıştır.

   Toplumlar Sadece Reform Yasaları ile Değişmez

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Türk toplum geleneğinde, özellikle Tanzimat sürecinden itibaren, reform paketleri “alıntı” olgusuna dayanır. Bu oluşumda, özellikle Batı birincil grup olarak yerini korur. Bu nedenle, toplum sistemimiz resmî ideolojinin rayına oturması ile Batılılaşma -deyim yerinde ise- Batıcılaşmaya dönüşmüştür.Batı'nın İslâm Korkusu ve Karşıtlığı

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Batı Avrupa’daki Müslüman nüfusunun 17 milyona ulaşmış olabileceği tahmin edilmektedir. Almanya’nın başkenti Berlin'de bir sivil inisiyatif olan “Sosyal Bilim Araştırma Merkezi”nin 2013 yılında yayınladığı bir raporda, 60 yıl sonra Avrupa’da köktendinci İslâm’ın daha yaygın hâle geleceği öngörüsünde bulunulmuştur ve mütedeyyin samimi Müslümanların da İslâmofobya ayrımcılığından mağdur duruma gelebileceği ifâde edilmiştir.Avrupalıların Korkularından Doğan Bir Düşmanlık

Doç. Dr. Mehmet Bülent ULUDAĞ - Dr. Haktan BİRSEL

Avrupa’da yaşayan Müslüman topluma yönelik şiddet hareketleri, özellikle 1990 yılında yaşanan tarihî ve kültürel kırılımın ardından günümüze kadar olan süreçte kat be kat artış göstermiştir ve günümüzde çözümü olmayacak bir kültürel çatışmaya doğru uzanan bir ivme ile devam etmektedir. Konunun her yönü ile incelenmesi önemlidir.

   Kazakistan’ın Değişen Jeopolitiği ve Türkiye ile İlişkilerin Geleceği

Hasan KANBOLAT

Astana’dayım. Güney Sibirya’nın kapısı. Öğlen saatlerinde derece -10’nu gösteriyor. Yerler buzla kaplı. Kışın ortalama -30’lu derecelere alışık olan Astanalılar “kışı atlattık, baharın kokusu geldi” diyorlar. Astana soğunu seviyorum. Kuru, insanı dinç tutan, hasta etmeyen bir soğuk.

   Ölümünün 80. Yılında: Akçuraoğlu Yusuf

Sergen ÇİRKİN

1950’li yıllardan itibaren demokratik sistemin yerleşmesi ve çok partili yoğun siyasal dönemlerin başlaması sonucu, Türk toplumu, Batı ülkelerinde de gözlediğimiz gibi, üniversite ve öğrenci sorunları ile karşıya gelmiştir. Üniversite ve öğrenci olayları, en az yarım yüzyıl toplum sistemimizin dinamik sorunlarından biri, belki de önemlilerinden birini oluşturmuştur.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.MART.2015
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu