Yıl:7   Sayı: 85   Fiyatı: 6.5 YTL  

Nisan ayı içerisinde Haiti, Mısır, Endonezya gibi ülkelerde yaşanan gıda krizi neticesinde insanların ayaklanması, milyonlarca insanın en temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olduğunu gözler önüne sererken, diğer taraftan yeryüzündeki kadim çelişkiyi bizlere hatırlatıyordu: Zengin/Fakir… Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde birinci sırayı teşkil eden fizyolojik ihtiyaçları milyonlarca insan karşılayamaz durumda iken, yeryüzünde huzurun hüküm sürmesini beklemenin ham bir hayal olduğunu bir kez daha gördük.

.
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Dünya ve Türkiye Tahıl/Gıda Fiyatlarındaki Artışlar Üzerine Bir Değerlendirme

Prof. Dr. Mevlüt KARAKAYA

Günümüz dünyasında 6,6 milyar insanın ayağı toprağa basmaktadır. Bunun bir milyarı bastığı toprağın en temel nimetleri olan tahıl ve tahıla dayalı gıdalara dahi ulaşmaktan yoksundur. Yâni aç yaşıyor. Bu durum 21. yüzyıl dünyasının bir ayıbıdır. Uluslararası alanda Birleşmiş Milletler (BM) Gıda Yardım Programı başta olmak üzere çeşitli yardım ve hayır kurumları tarafından bu insanlara bir nebze ulaşılmaya çalışılmaktadır.

   Dünyanın En Stratejik Maddesi: Gıda!

Doç. Dr. Celalettin YAVUZ

Nisan 2008’in başından itibaren tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pirinç ve hububat fiyatlarının artışı gündeme oturdu. Bu haberle bir an için hükümetin kapatılma davası unutuldu, inişli çıkışlı seyir izleyen borsa ve yükselen döviz fiyatları ikinci plana itildi.

   Dünya Beklenen Gıda Savaşlarına Doğru mu Gidiyor?

Prof. Dr. İbrahim ORTAŞ

Son günlerde bir anda bütün dünyanın gündemine tahıllardaki fiyat artışı ve buna bağlı olarak artan gıda fiyatlarındaki artış ve ekme bulma kavgaları oturdu. Kısa süre önce sanki olacakları biliyormuş gibi IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn gıda fiyatının artması ile yoksul ülkelerde “açlık ve yoksulluk”un isyânlara ve gıda savaşlarının doğmasına neden olacağını belirtiyordu.

   Yoksulların Büyük Öfkesi


Gıda fiyatlarında meydana gelen aşırı artışlar -bilhassa pirinç ve mısır- yoksul insanların yaşabilmeleri için gerekli gıdaya ulaşmalarını engellediği için dünya çapında birçok ülkede yoksul insanların protesto gösterisi yapmalarına sebep oldu.

   Genetiği Değiştirilmiş Yiyeceklerin Üretimini Durdurun!

Dr. John B. FAGAN

Bakterilerden ve virüslerden elde edilen genlerle genetik yapısı değiştirilmiş gıdalar hâlihazırda market raflarını işgal etmiş durumda ve böcek ve hatta hayvan genlerinin kullanılması ile değiştirilmiş yiyecekler de sırada. Bu tür genetik değişiklikler geleneksel ırk terbiye yöntemleri sonucu meydana gelen değişikliklerden epeyce farklı.

   Kıbrıs’ta Yeni Dönem

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Kıbrıs adası dünyanın jeopolitik merkezinde yer alan bir uçak gemisi görünümüyle, küresel düzende gündeme gelen bütün konjonktürel gelişmelerin birinci derecede etkilediği bir ülkedir. Ortadoğu denilen bölgenin karşı kıyısında, tam Doğu Akdeniz’in ortasında yer alan konumu ile Kıbrıs, Akdeniz üzerinden Batı’daki gelişmelerin, Ortadoğu üzerinden de Doğu’daki gelişmelerin etkilediği ve çakıştığı bir bölgedir.

   Kıbrıs’ta Çözüm Parametreleri: Kimin Çözümü?

Gözde KILIÇ YAŞIN

Coğrafî konumu nedeniyle Doğu Akdeniz’in “kavşak noktası” olarak tabir edilen Kıbrıs’ın siyasal anlamda da dönüm noktasında olduğu son günlerin en sık duyurulan söylemi.Akdeniz’in Uçak Gemisi; Kıbrıs

Dr. Kemal Atilla ÖZMUMCU

Ortadoğu dünyanın en önemli stratejik bölgesidir. Bu bölge ve civarında dünyanın neredeyse en kaliteli petrol rezervleri bulunmaktadır. Avrupa’yı Uzak Doğu’ya bağlayan boğazlar, adalar, geçitler ve yollar bütün bölgeyi boydan boya kateder. Ortadoğu (özellikle Mezopotampa) yüzyıllarca çeşitli uygarlıklara, kültürlere, çıkar çatışmalarına, savaşlara ve iç çekişmelere ev sahipliği yapmıştır.Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nden Sonra Yeni Bir Yol: BM İnsan Hakları Komitesi

Prof. Dr. Esat ARSLAN

İnsan haklarının uluslararası korunması bağlamında, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası hukuk dokümanlarından ikisinin genel nitelikte olduğu bilinmektedir. Bunlardan birincisi, Avrupa kapsamında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) diğeri ise;NATO’da Siyasî İrade Krizi

E. Haldun SOLMAZTÜRK

Tarihteki en büyük askerî ittifak olan ve önümüzdeki yıl 60. yaşını kutlamaya hazırlanan NATO niçin karar alamıyor ve almış olduğu kararları da niçin uygulayamıyor? Acaba İttifak, üyeleri için artık yararlı bir siyasî-askerî araç olma özelliğini yitiriyor mu?
   Azınlıklar Sosyolojisi ve Günümüze Yansımaları

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Günümüz Amerikan sosyolojisinin “azınlıklar” olgusuna yaklaşımı, gelenekli Türk sosyolojisinden farklıdır. ABD sosyolojisi, ulus devlet sürecinden hareket ederek konuya yaklaşmaktadır. Buna göre, ABD toplumunu millet yapan (nation building) 17. yüzyılın ikinci yarısından itibaren İngiltere’den göç eden Beyaz-Anglo Sakson-Protestan güçtür (WASP). Hispanikler, kim olurlarsa olsunlar bu sürecin dışındadırlar
   Milliyetçiliğin Öteki Olarak İnşası ve İnşacıları

İkbal VURUCU

Bu yazıda “Türk milliyetçiliği”nin kendi varlık koşullarının dışında, kendi iradesi dışında ve nesnel varlığına bağlı olan bir gözlemden tamamen uzak olarak inşa edilmeye çalışılan kimliği ele alınacaktır.
   Osmanlı’nın Kızıldeniz’deki Kültür Mirası ve Sevakin Adası

Turan CAN

İlk çağlarda Nubya olarak adlandırılan Sudan, eski Mısırlıların yerleştiği bir bölgeydi, Bölge halkının 6. yüzyılda Kıptî Hıristiyanlığı kabulünden sonra Nil kıyılarında kurulan krallıklar, 14. yüzyılda Müslüman Araplarca fethedilmiştir.
   

Son Güncelleme Tarihi: 15.MAYIS.2008
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu