Yıl:8   Sayı: 96   Fiyatı: 6.5 YTL  

2023’ün 96. sayısıyla karşınızdayız. Bu sayımızla birlikte yayın hayatında “sekizinci” seneyi doldurmuş bulunuyoruz. Türkiye’deki dergicilik tarihine bakıldığında hiç de yabana atılamayacak bu süre zarfında, bir pergel misali bir ucu Türkiye’de sabit ve onun merkezinde olup bitenleri anlamaya matuf, diğer ucu yeryüzünü dolaşarak ufku taramaya çalışan bir yayıncılık anlayışıyla hareket etmeye çalıştık. Ufukta olanların ya da yarına ilişkin öngörülerin Türkiye’ye muhtemel tesirleri, üzerinde ehemmiyetle durduğumuz konular arasında oldu, ama Türkiye’de yaşananların yeryüzüne etkilerini de hep değerlendirmeye almaya çalıştık.

.
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Prof. Dr. Naci BOSTANCI ile Söyleşi

AKP’nin Oylarının Köpüğü Alındı


2023- Seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
N. Bostancı-
Ortaya çıkan tablo herkesi memnun etti. Gerçi her seçim sonrasında insanlar memnun olmak için çeşitli vesileler bulurlar. Tıpkı siyasî partilerin önder kadrosu gibi, seçmenler de ilgili oldukları parti adına mâkul ve kendilerini sevindirecek sebepler bulurlar.

   Bir Seçim Hikâyesi

Prof. Dr. Özcan YENİÇERİ

29 Mart seçimlerini değerlendirmek için 3 Kasım 2002’ye gidilmesi kaçınılmazdır. 2002 genel seçimleri, ekonomik kriz; 2008 genel seçimleri, Genelkurmay sitesinde yer alan ve adına “elektronik muhtıra” denilen 27 Nisan ültimatomunun gölgesinde yapılmıştı.

   A&G Araştırma Şirketi Sahibi Adil GÜR ile Söyleşi

Seçimin Kaderini Ekonomi Belirledi


2023- Seçimlerin pek çok galibi var ama seçim sonuçlarını bilen anket şirketi olarak bir tek siz varsınız.
A. Gür-
Evet, seçimlerden bir hafta önce yayınladığımız ankette yüzde 39.1 ve 39.8 olarak AKP’nin İl Genel Meclisi ve Belediye Başkanlıkları’ndaki oylarını açıkladık.

   Prof. Dr. Kemal GÖRMEZ ile Söyleşi

Seçim Ayrışmayı Gösterdi


2023- Mahalli seçimlere ilişkin genel bir değerlendirme ile başlayacak olursak neler söylersiniz?
K. Görmez-
Bilindiği gibi bu bir yerel seçimdi fakat Türkiye’de her zaman olduğu gibi yerel seçim genel seçim havasına büründürüldü.

   Başkan Barack Hussein Obama’nın Türkiye Ziyareti

Doç. Dr. Oya AKGÖNENÇ

ABD’nin yeni Başkanı Barack H. Obama, Başkanlığı’nın 75. gününde Türkiye’de idi ve Ankara’da TBMM’de konuşma yapıyordu. Obama’nın ilk deniz aşırı ziyareti Türkiye ile başladı. Seçimden sonra gittiği Kanada sayılmıyor zira orası komşu, Kuzey Amerika kıtası ve sınırlar nerede ise sıfırlanmış durumda.

   Obama Doktrini: “Sâdece İsteyerek Değişim” mi?

Doç. Dr. Celalettin YAVUZ

ABD Başkanı Hussein Barack Obama 6-7 Nisan 2009 tarihlerinde İstanbul ve Ankara’yı ziyaret etti. Yaklaşık bir buçuk günlük Türkiye ziyaretinde Meclis’te konuştu, Anıtkabir’i ziyaret etti, Medeniyetler İttifakı toplantısına katıldı, İstanbul’un tarihî mekânlarını gezdi ve hatta öğrencilerle bile buluşarak, onların sorularını cevapladı.

   Bir Sınır Bin Sorun ve Efsaneleşen Gerçekler: Türk-Ermeni İlişkilerinde Kış Temayüllü Yeni Baharlar

Doç. Dr. M. Vedat GÜRBÜZ

Son zamanlarda Türk ve Ermeni taraflarının aylar süren gizli görüşmeleri sonucunda Türk-Ermeni sınırının açılması yönünde atılan adımlar Türkiye ve Azerbaycan’da fırtınalar estirmiş ve Ermeni Sorunu bütün yönleriyle tekrardan bir yığın hâlinde Türk kamuoyunun önüne konulmuştur.Yüzüncü Yıldönümünde “1909 Adana Olayları”nı Yeniden Düşünmek

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Dış dünyada, çıkar sağlama uğruna, Ermeni soykırım savlarını kabul ettirme mücadelesini veren Ermeni aktivistleri için, onlu, ellili yıllar önemlidir ve onların bu yıllarda gerçekleştirilmesi gereken önemli hedefleri vardır ve de hedefleri yönünde yapılanmışlardır.Kıbrıs’ta Bir Rüya Sona mı Eriyor?

Gözde KILIÇ YAŞIN

Kamuoyu araştırma şirketi Kıbrıs Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi'nin (KADEM) son anketi,1 çarpıcı sonuçlarıyla dikkatleri KKTC’deki gelişmelere çekecek gibi görünüyor. Zaten çekmesi de gerekiyor. Genel seçimlere bir ay kala açıklanması ise halkın beklentisine dönük politika üreterek seçimlerde oy oranını yükseltmeyi hedefleyen siyasî partiler açısından da yol gösterici olacaktır.

   NATO Zirvesinden Çıkan Sonuçların Stratejik Yansımaları

Dr. Hakan KANTARCI

03-04 Nisan 2009 tarihleri arasında, Almanya ve Fransa’nın ev sahipliğinde Fransa’nın Strasbourg, Almanya’nın da Kehl ve Baden-Baden şehirlerinde gerçekleştirilen son NATO zirvesi, kolay kolay hafızalardan silinmeyecek görünmektedir.

   Türk Aile Sistemi ve Toplumsal Dinamikleri-III

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Gelenekli Türk aile yapısının zengin bir tarihî gelişimi olduğunu başlangıçtan beri vurgulamış bulunmaktayız. Ancak, bu gelenekli yapı ilk kez 1839 Tanzimat Fermanı ile yasal çizgiye çekilmek istenmiştir. Tanzimat döneminden önce Osmanlı Devleti’nde İslâm hukuku yüzyıllar boyu geçerliliğini korumuştur.

   Amerika Yeni Dönemde Irak’tan Asker Çekecek, Ama Nasıl?

Duygu DOLUCA

11 Eylül saldırılarının ardından Amerika Birleşik Devletleri’nin terörist ve kitle imha silâhı bulma ve demokrasi götürme söylemleri ile 20 Mart 2003’te başını çektiği Koalisyon Güçleri ile başlattığı Irak müdahalesi, üzerinde çok tartışılan bir konu olma özelliğini 6. yılına girdiği şu günlerde de sürdürmektedir.

   Dikenli Bir Yol: ABD’nin Yeni Dünya Düzeni

Haktan BİRSEL

İkinci Dünya Savaşı sonrasında ABD, tek nükleer güce sahip olmanın üstünlüğüyle dünyaya hâkim olma planları yapmaya başlamıştı. 1950’lerin başında, Avrasya’da ağırlığını koyan SSCB, nükleer güce sahip olmuş ve soğuk savaş, iki kutuplu güç merkezlerinin baskın etkisiyle başlamıştı.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.NİSAN.2009
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu