Yıl:11   Sayı: 132   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Suriye’de sular durulmuyor. Yaşanan olayların çok yönlü olduğu muhakkak... Direnişçilere Esad rejiminin kullandığı orantısız güç ve her gün gelen yeni ölüm haberleri vicdanları kanatıyor ve Türkiye dâhil dünyanın birçok yerinde vicdan sahibi herkes bu şiddetin sona ermesini istiyor.

 
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Kırılma Noktası: Suriye

M. Ragıp VURAL

Sürekli akan bir nehir gibidir insanlık tarihi, baktığınız yere ya da aslında bulunduğunuz hâle göre akışın istikametine dair genel kanâatlere sahip olursunuz. Akışın mahiyetine dair değerlendirmeleriniz bu nedenle sübjektif olmaya mahkûmdur. 2003 yılı ve sonrasında Irak’ta yaşayan genç bir kadınsanız, bir anne iseniz, Moğollar’ın reenkarne olduğunu ve silâhlarının ve dolayısıyla vahşetlerinin geliştiğini düşünüp “ba'de harab-ül Basra” sözünü bir kez daha acıyla hatırlarsınız.

   Prof. Dr. Ümit ÖZDAĞ:

"Suriye’nin Parçalanması İsrail İçin En İyi Model"


2023- Kürt Açılımı olarak bilinen proje Habur’dan sonra zafiyete uğramış, içeriği ve yol haritası belli olmayan bu proje neticesinde beklentiler artırılmış, dahası çözümsüzlüğe yol açmıştı. PKK, Açılım’ın oluşturduğu ortamdan yararlanarak eylemlerini artırmış talep çıtasını yükseltmişti.

   Suriye’de Güvenli Bölge Tartışmaları: Türkiye Açısından Riskler, Fırsatlar ve Senaryolar

Oytun ORHAN

Suriye’de 15 Mart 2011 tarihinde başlayan halk ayaklanmasında bugüne kadar 9000’in üzerinde sivil hayatını kaybetmiştir. Kayıp ve akıbeti bilinmeyen insanların sayısı ise daha fazladır. Birinci yılın sonunda ortaya çıkan gerçek Suriye’de iktidar mücadelesinin tam bir bilek güreşine dönüştüğü ve hem rejim hem de muhalefetin pozisyonlarından geri dönmesinin çok zor olduğudur.

   İran’a Müdahalenin Birinci Perdesi: Suriye

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Batı destekli Arap Birliği’nin sert bir üslupla kaleme aldığı, Suriye’nin egemenliğine gölge düşüren ve içişlerine müdahale niteliğindeki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) karar taslağını, Rusya Federasyonu (RF)-Çin halk Cumhuriyeti’nin (ÇHC) vetosu, muhalifi olmayan Suriye gazetelerince “asil veto” olarak nitelendirilmişti.

   Ergenekon’dan Sonra “Türklük”

Doç. Dr. Mehmet Akif OKUR

Günümüzde dünya politikası hakkındaki popüler algıları, çoğunlukla TV ekranlarından topluma ulaşan yorumlar şekillendiriyor. Ancak, her gün yeni bir konu etrafında benzer akıl yürütme biçimlerine dayanılarak tekrarlanan bu değerlendirmeler, uluslararası ilişkileri anlamak bakımından buz dağının sâdece yüzeydeki kısmını temsil ediyor.

   Doğu Anadolu’da Atatürkçü Çözüm

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Türkiye’nin ana sorununun Güneydoğu meselesi olduğu ve bu konunun Türkiye’nin doğu bölgesinin bütününü yakından ilgilendirdiği gibi, ülkenin bütünlüğünü de tartışma konusu durumuna getirmektedir. Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki dünya dengeleri içerisinde Türk Devleti bugünkü yapısı ile kurulduktan sonraki aşamada iki kutuplu bir dünya ve soğuk savaş döneminin koşulları bulunuyordu.

   Kürt Açılımı: Söylemde Yenilik-I

İkbal VURUCU

Türkiye 1960’ların sonlarından bugünlere kadar farklı boyutlarda teröre muhatap olmuştur. Bu terör hareketlerinin en belirgin vasfı Marksist sol karakterli yâni ideolojik mahiyette olmasıdır. Başka bir deyişle devrimci şiddet-terördür. Marksist-sol terörün özelliği ve stratejik yöntemi Türkiye’nin kaos hâline sokularak sivil güçlerle birlikte devrimin yolunu açmaktı.Azınlık Haklarında Tökezleyen Avrupa Türkiye İçin Bir Model Olabilir mi?

Dr. Haktan BİRSEL

Her yıl, yılsonuna doğru Avrupa Birliği’nin en güçlü organı olan Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği’ne üyelik için aday konumunda bekleyen/bekletilen ülkelerin ilerleme raporları açıklanmaktadır. Bu raporlar çerçevesinde Avrupa Birliği müktesebince aday ülkeler, komisyon tarafından ilerleme raporları ile yapılmış olan ikazların gereklerini yapmakla yükümlüdürler.Sırbistan’da Savaş Gibi Seçimler

Gözde KILIÇ YAŞIN

Sırbistan, 6 Mayıs 2012’de genel ve yerel seçimlerin yanı sıra Boris Tadiç’in sürpriz istifasıyla boşalan devlet başkanlığı seçimi için de sandık başına gidiyor. Seçim Sırbistan’da gerçekleşecek olmasına rağmen sâdece sonuçları değil, seçime süreci de başta bu ülkenin komşularını, bir şekilde de Balkan politikalarında etkili olmaya çalışan güçleri etkileyecek.

   Türk-Afgan Münasebeti Çerçevesinde: Memduh Şevket Esendal

Afşin SELİM

Memduh Şevket Esendal, 29 Mart 1883’de, Çorlu’da doğar. Çiftçilikle uğraşan ailesinin maddî yetersizlikleri nedeniyle, hiçbir mektepten mezun olamaz. Fakat şahsî gelişimini ihmal etmemiştir. Meselâ, iyi derecede, Fransızca ve Rusça bilir, Türk lehçelerine vakıftır.

   Şeref Han ve Şerefnâme Üzerine

Ali Rıza ÖZDEMİR

Şeref Han b. Şemseddin, Osmanlı devletinin Bitlis hâkimliğini yapan ve Kürt tarihine ilişkin bilinen ilk eserin yazarıdır.1 Babası Rozkî aşiretinden Şemseddin Bey, annesi ise “Tokat Bayındırlı diye bilinen Musullu Emir Han bin Külabi Bey Bin Emir Bey’in kızı”dır. Şemseddin Bey, Uzun Hasan zamanında Erzincan ve çevresinin yönetimini üstlenmiştir.

   Osmanlı Devleti’nde Askerî Islahat Hareketleri

Cengiz TOPTAŞ

XIII. yüzyılın sonlarında tarih sahnesinde yerini alan Osmanlı Beyliği kısa sürede takip ettiği tutarlı ve istikrarlı politikalarla bir cihan devleti hâline geldi. Osmanlı Devleti hızlı gelişmesine paralel olarak, kurum ve teşkilatlarında daima yenilik yapma politikasını takip etmiştir.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.NİSAN.2012
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu