Yıl:11   Sayı: 144   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Vatanın yedi bir tarafında, işin mucidi Nur Serter’e rahmet okutacak şekilde, kurulan “ikna odaları”na milleti hapsedip, zihnini ifsat etmeye yeltenilmesi, siyasal aklın ulaştığı garabetin zirvesi olarak nitelendirilebilir. Dünün müesses nizamının güzîde temsilcileri bunu yaparken feryat edenlerin bugün aynı rolü oynamak için can atmaları ise, en hafif tabirle hayatın garip bir cilvesi değil de nedir?

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK:

"ABD ve Rusya Çin’e Karşı İttifak Hâlinde"


2023- Obama Yönetimi’nin ilgisini Asya-Pasifik eksenine kaydırıldığını görüyoruz. Bölgede de ciddî gerginlikler var. Meselâ Kuzey Kore ile Güney Kore arasında, Çin ile Japonya arasında… ABD’nin yönelimini ve genel olarak bölgede neler olduğunu izah eder misiniz?

   Asya-Pasifik Güvenliği

Doç. Dr. Sait YILMAZ

Soğuk savaş sonrası uluslararası güç dengesi ile ilgili pek çok tanımlama yapıldı. Bunlar arasında “tek kutupluluk”1, “hegemonyasız tek kutupluluk”2, “tek-çok kutupluluk”3, “1+x”4 ve şimdilerde telafuz edilmeye başlanan “kutupsuzluk”5 veya “Amerika sonrası dünya”6 kavramları sayılabilir.

   Büyük Oyunda Stratejik Çark

Dr. Subhash KAPİLA

Güney Doğu Asya’nın stratejik önemi hususunda aslında bir tanıtıma ihtiyaç yoktur. Kolonyal dönemin altın çağında bölge stratejik dikkatin kutup yıldızıydı. İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya bölgeyi silip süpürüp, Hindistan kapılarına dayandığında bölgenin önemi bir kez daha ortaya çıktı.

   “Kızıl Prens”in Çin Rüyası

Öğr. Gör. Fatma ÇOBAN

8-14 Kasım 2012 tarihleri arasında yapılan Çin Komünist Partisi'nin 18. Ulusal Halk Kongresi’nde, Komünist Parti Genel Sekreteri Hu Jintao’nun yerine Devlet Başkanı Yardımcısı Xi Jinping seçilmiştir. Çin’in siyasî yapısına baktığımızda, zorunluluk olmamakla birlikte, 1993’ten bu yana parti sekreterliği ile devlet başkanlığının aynı lider tarafından yürütüldüğü görülmektedir.

   Japonya’nın İhtiyatlı Şahinleri

Gerald L. CURTIS

Japonlar, ondokuzuncu yüzyılın ikinci yarısından bu yana benzer şartlar altında dış politikayı ele almışlardır. 1868 Meiji Restorasyonu sonrasında iktidara gelenler, Batı emperyalizminin yarattığı varoluşsal tehdide karşı ülkeyi korumaya yönelik büyük bir strateji tasarlamışlardır.

   İslâmcı-Liberal Muhalefetin Düzen Arayışı ve “Açılım Devrimi” (!!!)

Prof. Dr. Nadim MACİT

İslâmcı-liberal muhalefetin düzen arayışı yeni değildir. 1980’den sonra başlayan ve giderek gündemi belirleyen “model üretme” tartışmaları, söz konusu arayışın somut misâlleridir. Farklı fikrî ve siyasî hareketlerin muhalefeti ise 1990 sonrası süreçte “ortak paydada” buluşmuştur.

   Günümüz Arenasında “Yeni Osmanlıcılık” mı?

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Türk toplumunda, gelenekli sağ-sol akımların yanında bir de son yıllarda Yeni Osmanlıcılık görüşünün yer aldığına tanık olmaktayız. Turgut Özal dönemi yönetim sisteminin önemli bir paradigmasını oluşturan Yeni Osmanlıcılık zihniyeti, şu anda AKP iktidarı ile teoriden pratiğe geçiş sürecinin içindedir.İtalya’da “Beş Yıldız”lık Komedi

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

İtalya gibi önemli bir siyasal geçmişe sahip olan bir Avrupa ülkesinde, eski bir komedyen ortaya çıkarak, “Beş Yıldız” adı altında bir siyasal hareketi başlatarak ve bu doğrultuda hayatının komedisini oynayarak, tarihin derinliklerinden gelen büyük bir ülkenin üçüncü büyük siyasal gücü hâline gelmiş bulunuyor.Spengler’in Meşum Kehâneti

Robert W. MERRY

Bir soru Amerika’da kafaları bir hayli meşgul etmektedir: Dünya sahnesinden düşülmekte midir? Dış politikaya ilişkin değerlendirmeler, söz konusu durumun doğru olduğuna ilişkin yorumlarla dolmuş taşmış durumda.

   Ali Rıza ÖZDEMİR:

“Türklük, Kitleleri Avantajlarla Teçhiz Etmeli”


2023- Yeni kitabınız hayırlı olsun. Konu oldukça ilginç görünüyor. Kayıp Türkler: Etnik Coğrafya Bakımından Kürtleşen Türkmen Aşiretleri. İlginç olması dışında, bu konuyu çalışmanızın sebepleri nelerdir?

   Özbekistan’da Değişim Rüzgarları

Hasan KANBOLAT

Doğu’da “üç vakte kadar” masalların ve kahve falının vazgeçilmez başlangıç cümlelerindendir. Orta Asya için kahve falına bakacak olursak, giderek artan ipuçlarına göre üç vakte kadar Özbekistan’da da bir şeyler olacak gibi görünüyor. Ocak 2013’ten beri Özbekistan’ı merak edenler ve soranların sayısı çığ gibi büyüyor.

   Prof. Dr. Yılmaz ARI:

"Coğrafya Sorunların Çözümünde Önemli Bir Yere Sahip"


2023- “Coğrafyacılar Derneği”ne neden ihtiyaç duydunuz?

Y. Arı-
Bu derneği kurmamızın çok çeşitli nedenleri vardır. Bunlardan en önemlilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

   “Mavi Marmara” Perspektifinden Türkiye-İsrail İlişkileri

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Türkiye-İsrail ilişkilerinin kırılma noktasını hiç kuşku yok ki, Mavi Marmara olayı oluşturmuştur. Gazze’ye insanî yardım götürmek amacıyla yola çıkan ve sâdece yardım gönüllüleri ile insanî yardım malzemesi taşıyan Mavi Marmara, Sfendoni, Challenger I, Eleftheri Mesogios, Gazze I ve Defne-Y gemilerinden oluşan “Gazze Özgürlük Filosu”, 31 Mayıs 2013 tarihinde İsrail Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın komutasındaki müşterek askerî güçlerinin uluslararası hukuk dışı saldırı ve müdahalesiyle karşı karşıya kalmıştır.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.NİSAN.2013
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu