Yıl:11   Sayı: 129   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

2011’in son günlerini Fransa’ya tepkimizi dile getirerek geçirdik, ama aradan 15 gün bile geçmemesine rağmen Fransa’nın Türk milletini doğrudan hedef alan, atalarımıza bühtanda bulunan kanun tasarısına ilişkin duyduğumuz öfke dindi ve konu gündemin arka sıralarına doğru hızla geriledi. Siz bu satırları okurken büyük ihtimal Fransa Senatosu’nda “inkâr yasası” olarak kodlanan tasarı oylanmış ve onaylanmış olacak.

 
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Güneydoğu Halkları: Zazalar-Kürtler ve Kimlik Yapıları

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Güneydoğu, günümüzde yerlilik kimliği açısından tamamen homojen bir yapıya dönüştürülerek, siyasal Kürtçülere fırsat tanınmaktadır. Güncel Dersim olayı ve sürüp gelen tartışmalar bu zihniyetin bir kanıtıdır.

   Zaza Kelimesinin Eski Kayıtları Üzerine Bir Değerlendirme

Ali Rıza ÖZDEMİR

Yazılı kültürü olmayan halkların, tarihini yazmak zordur. Hele ki tarihte etkin rol oynamamış, kendi siyasî organizasyonlarını kuramamış halkların tarihini yazmak, daha da zordur. Çünkü kendi (resmî-gayri resmî) tarihlerini yazamayan halk ve toplulukların tarihini yazmak, başka halklara kalır.

   Tunceli’de Koç-Koyun Heykelleri ve Balballar

Dr. Mustafa AKSOY

Gelenek ve onun önemli temsilcisi olan damgalar-şekiller, tarihin eski sayfalarının yeni yorumlarla hâlihazırda okunması veya tekrar tekrar dile getirilmesidir. Ancak, bu tekrarlar her zaman aynı şekilde olmayıp bazen sosyo-kültürel değişmenin gereği olarak farklı biçimlerde olabilmektedir.

   Mehmet Şerif FIRAT:

Hormek Aşireti Türk’tür!


Rahmetli dedeniz Mehmet Şerif Fırat, yakın tarihimizin önemli aydınlarından biri. Yazmış olduğu “Doğu İlleri ve Varto Tarihi” isimli kitap, çok önemli bir kaynak eser. Yazdığı fakat yayımlamadığı başka eserleri var mı?

M. Ş. Fırat-
Rahmetli dedemin yayınlanmamış “Bingöllerin Sesi” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır.

   Bütün Yönleri ile Zazaları Kürtleştirme Operasyonları

Ali Aydın AKBAŞ

Ülkemizde etnik kimliklere bakış olarak sıklıkla genellemelerin yapıldığına şahit olmaktayız. Bu yanlışa düşülmesinin temel nedeni sosyolojide “etik bakış” adı verilen olaydır. Etik bakış, genel olarak bir gruba dışarıdaki bir grup tarafından verilen tanımlama şeklidir.

   Prof. Dr. Cemalettin TAŞKIRAN:

"Ermeni Meselesinde Millî Politika Uygulanmalı"


S. Demirtürk- İsterseniz öncelikli olarak Fransa Ulusal Meclisi’nde kabul edilen ve bu ay içinde de senatoda oylanacak olan inkâr yasasından başlayalım. Bu yasa nereden çıkmıştır ve neden şimdi?

   Fransız "İnkâr Yasası"nın Düşündürdükleri

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Fransız Ulusal Meclisi tarafından 2001 yılında kabul edilen “Ermeni Soykırımı” yasası ile 22 Aralık 2011 tarihinde birinci aşaması tamamlanan 22 Şubat 2011 tarihinde Fransız Senatosu’nda oylanacak oylanmak sûretiyle yasalaşacak olan “Ermeni Soykırım İnkâr Yasa Tasarısı”nın Türk milletinin tüm fertlerini hedef aldığı ortadadır.Sonun Başlangıcındaki Bir Avrupalı: Fransa

Dr. Haktan BİRSEL

Avrupa Birliği, kavramsal çerçevesini Avrupalılık üst kimliği ile doldurduğu “Birleşik Avrupa” ya da “Avrupa Kültürler Ailesi” yapısını oluşturmak için 1990 sonrasında önemli adımlar atmıştır. Bu adımlar içinde Avrupa’yı üst kimliğine en çok yaklaştıran olgu da Kopenhag Kriterleri yaptırımlarıdır.“Asya Minör”den “Avrasya Majör”e

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Fransa gibi Avrupa uygarlığının beşiği olan bir büyük ülkenin başına emperyal ve siyonist güçlerin destekleriyle gelen Napolyon kılıklı bir siyaset adamı, geçen günlerde yaptığı bir konuşmada açıkça Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkıyor, Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir şekilde Avrupa Birliği üyesi olamayacağını, çünkü zaten Türkiye’nin Asya topraklarında yer alan bir Asya ülkesi olduğunu ifâde ediyordu.

   “Bağımlı Bağımsızlık”tan “Tam Bağımsızlık”a Kosova: Lëvizja VETËVENDOSJE!

Gözde KILIÇ YAŞIN

Kosova Parlamentosu, 17 Şubat 2008’de mesaî saatinin bitişine dakikalar kala bağımsızlık deklarasyonunu yayınladı; bugüne dek de 85 ülke tarafından tanındı. 25 Şubat 2008’de Cumhuriyet Strateji’de yayınlanan makalemdeki öngörüm şöyleydi:

   Bir Zihniyet Meselesi: Frankofonlaşma

Afşin SELİM

Özgün yazılış şekli “Francophonie” olan Frankofonluğu, yalnızca Fransızca konuşmaktan ibaret göremeyiz. Fransızca konuşan ülkelerin ve bilhassa Batı Afrika ülkelerinin mensubiyetiyle oluşmuş uluslararası bir birliğe ve hattâ AIMF adı altında örgütlenmiş belediyecilere rağmen...

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.OCAK.2012
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu