Yıl:12   Sayı: 153   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Önümüzdeki yılların Türkiye için kolay olmayacağını söylemek, gerçekleşme ihtimali bir hayli yüksek bir öngörüde bulunmak demektir. Gerçi cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça durumun daha da kritik bir hâle geleceği tahmin edilebilir bir gelişmeydi. Bu tahminler yapılırken siyaset içi aktörler ve uluslararası gelişmeler genellikle analizleri besleyen unsurlardı. Özelikle dış politikada üst üste yaşanan başarısızlıkların, retoriğin taşıma kapasitesini çoktan aşmasına bağlı olarak halkın güvenlik endişelerini artıracağı ve Türkiye’nin kriminal gruplarla yaptığı işbirliklerinin Batı ile olan münasebetlerini zora sokacağı belli idi.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Prof. Dr. Ender Ethem ATAY:

"HSYK’da Değişiklik Anayasa ile Yapılmalı"


2023- Son yaşanan gelişmelerle Türkiye’de yargının bağımsızlığı tartışılmaya başlandı. Siz bir hu-kukçu olarak yargının bağımsızlığı kavramını nasıl değerlendiriyorsunuz.

   Son 20 Yılda Milliyetçi Hareket’ten Yeni Türkiye’ye Döşenen Taşlar ve Sorunlar

Doç. Dr. A. Baran DURAL

Sosyolojik bir değerlendirme yapılacak olursa, özellikle batıda, sahil kesimlerinde toplanan nüfus MHP’ye yapılan saldırıyı kendi toplumsal uzlaşı değerleri, yaşam standartlarına yapılmış kahredici- ahlâksız bir saldırı olarak algılayıp, bu partiyi bağrına basmıştır.

   Yeni Türkiye’de Türk Kimliği’ni Tartışmak-II

İkbal VURUCU

Yeni Türkiye kavramı sosyal bilimler literatüründe Osmanlı sonrası kurulan yeni siyasî sistemin adı olarak Osmanlı-Türk Devleti’nin yerine ikame edilen yeni devletin tanımlanması amacıyla kullanılmıştır. Burada bir sürekliliğin mevcudiyetine atıf vardır.

   Küresel Kapitalist İşleyiş ve (Yeni) Türkiye: Duvara Doğru Bir Koşu!

Haydar Barış AYBAKIR

Küreselleşme temasıyla tüm sınırların metalar ve sermayenin serbest dolaşımına açıldığı; ama emeğin serbest dolaşımına izin verilmediği bir çağda; milletlerle şirketler (ve onları kollayan devletler) arasında ölüm kalım mücadelesi verilmektedir.

   İsmail Faruk AKSU:

"Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor?"


2023- Aralık ayında TASAV olarak bir ekonomi çalıştayı yaptınız. Çalıştayın amacı ve hedefi ne idi? Toplantıya kimler katıldı, neler konuşuldu, kısaca bahseder misiniz?

   Devlet’te Derinlik ve Paralellik

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Türkiye yeni yıla girerken büyük bir siyasal sorun ile karşı karşıya kaldı. İki binli yıllardan sonra büyük bir güç kazanan bir dinî cemaat ile hükümetin, siyaset sahnesinde tam bir cepheleşme içerisine girdiği ve bu sorunun Türkiye Cumhuriyeti’nin ciddî bir devlet krizine doğru sürüklendiği görülmüştür.

   Büyük Ortadoğu'ya Suriye'den Bakmak

Sergen ÇİRKİN

Asi Nehri'nin Tanrısı Orontes, su perisi Meliboia’ya umutsuzca aşık olur. Fakat aşkına karşılık bulamayan Tanrı, şiddetlenir, taşkınlar hâline dönüşür ve Amanos dağları boyunca uzanan bu taşkın nihayet Asi Nehri’ni meydana getirir… Efsâneye göre Asi dünyada tersine akan tek nehirdir, bu yüzden halk ona “Asi” der.P5+1’in Yayılmacı/Paylaşımcı Dış Politika Çizgisi ve Pasifik’teki Gelişmelerin Düşündürdükleri

Prof. Dr. Esat ARSLAN

İran'a yönelik nükleer yaptırımların kaldırılacağının 2013 Kasım ayının sonunda belli olmasının ardından, İran uzun yılların ardından ilk kez, bir nebze olsun rahat nefes aldı. P5+1 ülkeleri, “Almanya ilaveli Güvenlik Konseyinin Daimi Üyeleri” kısaca “Altılar”, dünya hayat sahalarının paylaşımında aralarında mutabık kalarak, İran’ın bayağı bir düzlüğe çıkışına icazet vermişlerdir.Yrd. Doç. Dr. Erdem BEKAROĞLU:

“Türk Coğrafyacılığının Derin Yapısal Sorunları Var”


2023- Akademik bir üniversite disiplini olarak coğrafya bilimi Türkiye’de ne zaman ve nasıl yapılanmaya başlamıştır?

   Avrupa Konseyi’nde Ermeni Tehditleri: Merdi Kıpti’nin Şecaati

Dr. Yaşar DEMİR

Avrupa Konseyi 10 Mayıs 1949 yılında; II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa’da insan haklarını korumak, hukukun üstünlüğüne önem vermek ve demokrasiyi savunmak gibi değerler üzerine çalışmalar yapmak amacıyla ilk etapta 10 ülke tarafından Strasburg’da kurulmuştur.

   Ağır Silâh Teknolojisi ve Türkler

Doç. Dr. Erkan GÖKSU

Sâdece harp tarihinin değil, Ortaçağ devlet ve toplum yapısının şekillenmesinde de büyük rol oynayan ağır silâhlar (artillery) ya da muhasara makinelerinin (siege engines/machines/weapons) icadı, birçok yazar tarafından Ortaçağ tarihinin en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak değerlendirilmiş1 ve başta mancınık olmak üzere çarh, kuşatma kuleleri, koçbaşı gibi muhasara aletlerinin ortaya çıkışı, teknik özellikleri, zaman içerisindeki gelişimi ve Ortaçağ tarihi üzerindeki etkileri gibi konularda çok sayıda araştırma yapılmıştır.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.OCAK.2014
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu