Yıl:13   Sayı: 165   Fiyatı: 10 TL


  
 

Fransa’da yayın yapan haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırı birçok soru işaretini gündeme getirdi. Saldırıyı gerçekleştiren kişilerin El Kaide ile bağlantılı olmaları, dergiyi Peygamber efendimizi hicveden karikatürler yayınladığı için hedef seçtiklerini açıklamaları, direkt olarak radikal İslâmcı terörü gündeme getirse de, eylemin birçok boyutunun ve neticesinin olacağı görülmekte.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Rusya'daki Ekonomik Krizin Bölgesel ve Küresel Etkileri

Dr. Hakan KANTARCI

1991'de soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte iki kutuplu dünyanın Doğu Bloku’nu temsil eden Varşova Paktı ve Sovyetler Birliği dağılarak yerini ABD'nin liderliğindeki Batı dünyasına ve tek kutuplu dünyaya terk etmiştir.

   Batı ile Rusya Karşı Karşıya: Hedeflenen Yaptırımların İstenmeyen Sonuçları

Igor YURGENS

Rusya’nın Batı’yla olan ilişkilerinde bu yılın başında yeni bir döneme girilmiştir: Bu dönemde ilişkiler eskisine nazaran mutludan daha azını ifâde etmektedir.

   Putin Sonrası Rusya ve Türk-Rus İlişkileri

Dr. Hasan OKTAY

Ukrayna krizi soğuk savaş sonrası Rusya ile Batı âleminin arasında gelişen büyük krizlerin başında gelmektedir. AB ve ABD Soçi Olimpiyatları süresince sunî olarak oluşan krizi iyi yönetemeyince, Rusya da Ukrayna’yı ele geçirme yolunu seçince ortalık karıştı.

   Rusya Sıcak Denizlere İniyor

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Dünya haritasına bakıldığı zaman; Avrupa kıtasında küçük küçük devletçikler yer alırken, Avrupa’nın yanı başındaki Avrasya bölgesinde ise, dünya karalarının altıda birini denk gelen oranında uçsuz bucaksız kara parçasının, tek bir devletin çatısı altında olduğu görülmektedir.

   Yeni Soğuk Savaş ve Yeni Türkiye’nin Konumu

Hasan KANBOLAT

18 Aralık 2014’de Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, 10. geleneksel yıl sonu basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Batı’nın Avrupa’da yeni bir duvar ördüğünü belirten Putin, “Yeni Soğuk Savaş”ın başladığını resmen ilân etti.

   Moskova-Ankara Yakınlaşması: Konjonktürel mi, Kalıcı mı?

Ümit Nazmi HAZIR

Rus Devlet Başkanı Putin’in son Ankara ziyaretiyle birlikte Türk-Rus ilişkilerinin seyri ve Batı’daki yansımaları önemli bir tartışma konusu oldu. Tartışmanın ana unsuru ise iki ülke arasındaki gelişen ilişkilerin konjonktürel olup olmayacağı ve iki ülkenin bu durumdan ne kadar kazançlı çıkacağıydı.

   Ortadoğu’da Bunalım ve Güvenlik İkilemi

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Hicret’ten sonra çağının en büyük devrimcisi Hazreti Muhammed’in ünlü “Medine Sözleşmesi”yle “Yesrib Kenti”, “Medine-yi Münevvere” olarak anılmaya başlamıştı. Diğer bir deyişle “Yesrib Kenti” o güne kadar yazılmış anayasa niteliğindeki önemli bir belge olan “Medine Sözleşmesi” sayesinde “Aydınlatan Site” devletine dönüşmüştü.Dünya Medeniyeti İçin Gerçek Bir Tehdit: Hiperterörizm

Dr. Haktan BİRSEL

Çok basit bir soru, ama bir o kadar da kafaları karıştırıcı ve yanıltıcı: Terörizm nedir? Bu sorunun cevabını literatürde ve politik deklarasyonlarda bulmak ve net olarak bir tanım ortaya koymak çok zor. Genel olarak uluslararası camia tanım konusunda uzlaşmaktan çok uzak, fakat çoğunlukla her devletin hemfikir olduğu husus, terörizmin değişik dojazlarda şiddet ile benzeştirilmesi.Düşüncenin Post Hali ve İslâm

Prof. Dr. Nadim MACİT

Modern bilgi sistemi, beşerî durumu tarihî olarak kavramayı önceler ve bu kavrayış biçimi her toplumun mitsel tabyalarını yıkar. Mitsel tabyaları yıkılan her toplum ise dünyevîleşir. Modern dünya tasavvuru esas itibariyle “insan ve evrenin” büyüsünü bozmuş ve mitsel tabyaları parçalamıştır.

   Sokrates’in Savunması Beklentide midir?

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Hatırlanacağı üzere, Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, 1992 Ekim ayında dönemin DYP Aksaray Milletvekili Mahmut Öztürk aleyhine Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından açılan tazminat davasını reddetmişti

   Siyah Bilinci

Hacı Mehmet BOYRAZ

İlk baskısı 2014’te Dipnot Yayınları tarafından yapılan “Siyah Bilinci” Barış Ünlü’nün Steve Biko tarafından yazılmış metinlerden yapmış olduğu bir seçmecedir. Güney Afrika’nın en az Nelson Mandela kadar önemli devrimcileri arasında yer alan Biko’nun en faal dönemi olan 1970-1972 arasındaki yazıları, konuşmaları ve söyleşilerinden oluşan çalışmayı İngilizce aslından Türkçe’ye Onur Eylül Kara çevirmiştir.

   Propaganda ve Eğit-Politik Bağlamında “Irak Şam İslâm Devleti” Olgusu

Ömür KIZIL

Ortadoğu; modern dünyanın en sıkıntılı ve adı en sık anılan bölgelerinden birisi. Tarihçi Bernard Lewis’e göre ise üzerinde yaşayan halkların; bağımsızlıklarını, Orta ve Doğu Avrupa’ya, Güney ve Güneydoğu Asya’ya nazaran daha az hasarlı elde ettikleri bir bölgedir.2

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.OCAK.2015
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu