Yıl:13   Sayı: 166   Fiyatı: 10 TL


  
 

Türkiye maalesef münevverlerin çerçevesini çizdiği, istikâmetini ve hedeflerini belirleyebildiği bir gündeme uzun yıllardır sahip değil. Bilakis entelektüeller, siyasî iktidarın belirlediği gündemin meşrulaştırıcı, onaylayıcı ya da tevil edici bir enstrümanı olarak kendilerine bir vazife biçmiş durumdalar ve bütün enerjilerini günlük siyasette tüketerek; bir taraftan Türkiye’nin köklü sorunlarına çözüm üretme vazifesini ihmal etmekteler, diğer taraftan da alternatif düşünceler ve çözümler üretenlere de kendilerini ifade edecekleri bir alan bırakmayarak vasatın yaygınlaşmasına hizmet etmektedirler.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    İslâm Karşıtlığını Karikatürize Etmek ve Karikatürleştirilen İslâm

Prof. Dr. Nadim MACİT

Charlie Hebdo dergisinin Peygamberimiz Hz. Muhammed ile ilgili olarak yayınladığı karikatürler ve dergiye yapılan saldırı üzerine yapılacak bir tartışma eğer meselenin bir tarafını tutmak üzerinden sürdürülürse anlaşılamaz. Hz. Peygamberi karikatürize etmek her şeyden önce “İslâm karşıtlığının bir ürünüdür.”

   Prof. Dr. Hilmi DEMİR:

"Anadolu Kendisine Çekidüzen Vermezse Ortadoğu’daki Bu Kaos Asla Bitmeyecek"


2023- İslâm düşüncesi ya da Müslümanlar çağı okuyamıyor şeklinde ciddî bir kanaat söz konusu. Özellikle IŞİD’in eylemleri ve en son Fransa’daki saldırılar, bu yönde yeni bir sorgulamayı icap ettiriyor gibi..

   Orta Asya’da Terörizm: ‘Sufizm’den ‘Fundamentalizm’e Geçiş

Doç. Dr. Kürşad ZORLU

Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlıklarına kavuşan Orta Asya Cumhuriyetleri (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan) kendi aralarındaki sınır problemlerini ve merkezî ekonomiden serbest piyasa koşullarına geçişin sancılarını atlatamadan bölgesel ve küresel açıdan farklı sorun alanlarıyla karşı karşıya kalmışlardır.

   Paris'teki Terör Saldırılarının Avrupa ve Dünyadaki Yankıları

Dr. Hakan KANTARCI

Avrupa kıtasında örgütlü terör eylemleri 1960’lı yıllarda yükselişe geçmiştir. 1970’li yıllarda ise bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler konuyu siyasî gündemlerine almaya başlamışlardır.

   IŞİD ve Hiper Terörizm Çağı

Dr. Haktan BİRSEL

Son iki yıl içinde Suriye ve Irak coğrafyalarında meydana gelen kaotik gelişmeler genel çerçevede Türkiye’de çok büyük kafa karışıklıklarına sebep olacak şekilde yankı bulmuştur.

   Rusya’da Din, Siyaset ve Dış Politika

Dr. Nazim CAFEROV (CAFERSOY)

Soğuk savaşın sona ermesi ve komünist tehdidin ortadan kalkmasıyla yeni dünya düzeni çerçevesinde sorunlu bölgeleri Batı’nın dizayn etme arayışı, dinleri tekrar dikkat merkezine oturtmuştur. Francis Fukuyama ve Samuel Huntigton gibi kimi akademisyenlerin dünyaya bakışlarını, dini merkeze alan “medeniyet” kavramı çerçevesinde “Tarihin Sonu” ve “Medeniyetler Çatışması” gibi tezlerle ortaya koymaları da, bu sürece özel bir ivme kazandırmıştır.

   SYRIZA: Yunanistan İçin Yeni Bir Başlangıç mı?

Gözde KILIÇ YAŞIN

Yunan halkı hem kendi hem Avrupa kaderini değiştirebilecek bir seçim gerçekleştirdi. Sandıktan birinci parti olarak çıkan Radikal Sol Koalisyon-SYRIZA, dünya çapında sol tandanslı parti ve yaklaşımların güçlenmesini sağlayabilecek bir gürültüyle Yunanistan’da iktidara geldi.SYRIZA ve Türkiye’ye Bakışı

Hasan KANBOLAT

SYRIZA’nın, bilinçli bir şekilde ve tavrını kamuoyuna açıklayarak parlamentoda cumhurbaşkanlığı seçimlerini bloke etmesi sebebiyle Yunanistan parlamentosu cumhurbaşkanı seçimini gerçekleştiremedi ve erken seçim kararı almak zorunda kaldı.VII. Büyükelçiler Konferansı:

Prof. Dr. Esat ARSLAN

2008 yılında Ali Babacan’ın Dışişleri Bakanlığı döneminde ilki düzenlenen, daha sonraki Dışişleri Bakanı şimdiki Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun devam ettirdiği Büyükelçiler Konferansı’nın yedincisi Türkiye’nin 140’ı yurtdışında ve merkez teşkilatında görevli toplam 237 büyükelçisinin katılımıyla 05–09 Ocak 2015 tarihleri arasında, 32 oturumda yapılan çalışmalarla Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

   Günümüzde Üniversiteler ve Toplumsal Beklentiler

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

1950’li yıllardan itibaren demokratik sistemin yerleşmesi ve çok partili yoğun siyasal dönemlerin başlaması sonucu, Türk toplumu, Batı ülkelerinde de gözlediğimiz gibi, üniversite ve öğrenci sorunları ile karşıya gelmiştir. Üniversite ve öğrenci olayları, en az yarım yüzyıl toplum sistemimizin dinamik sorunlarından biri, belki de önemlilerinden birini oluşturmuştur.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.ŞUBAT.2015
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu