Yıl:6   Sayı: 75   Fiyatı: 6.5 YTL  

Orta Asya, Hazar ve Ortadoğu enerji kaynakları üzerinde yürütülen hâkimiyet mücadelesi 2023 dergisinin ilgi alanlarından en önemlisini oluşturuyor. Yayın hayatına başladığı günden itibaren enerji kaynakları ve geçiş güzergâhları üzerinde yürüyen “yeni büyük oyun” olarak adlandırılabilecek bu hâkimiyet stratejilerini değerlendiren 2023’ün Temmuz sayısının gündeminde yine enerji var.

25 Haziran 2007’de İstanbul’da Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) teşkilatının 15. Kuruluş Yıldönümü zirvesi, teşkilata üye ülkelerin devlet başkanlarının katılımıyla gerçekleşti. Zirveye damgasını vuran en önemli hâdise şüphesiz Rusya Devlet Başkanı Putin’in ile Türkiye arasında yürütülen enerji pazarlığı idi. Rusya, enerji alanında yaptığı hamlelerle Avrupa Birliği’nin en önemli ortağı olma konumunu güçlendirirken, Türkiye, AB’ye üyelik sürecinde en önemli kozlarından bir olan “güvenli bir enerji koridoru” iddiasında ciddî bir zemin kaybına uğradı. Baltık Denizi'nin altından Almanya’ya ulaşacak olan ve 2010 yılında devreye girecek Kuzey Akım hattıyla Ukrayna’yı baypas etmeye hazırlanan Rusya, yüksek maliyetine rağmen İtalyan Eni firmasıyla ortaklaşa gerçekleştireceğini ilân ettiği “Güney Akım”la da Türkiye’yi devre dışı bırakacak bir hamle yapmıştır.

.
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Karadeniz Ekonomik İşbirliği İstanbul Zirvesi ve Enerji Savaşları 

Sinan OĞAN

Rusya federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son aylarda ABD’yi küresel düzeyde eleştiren söylemleri ve Rusya ile ABD arasında giderek ısınan rekabet ve bölgede enerji savaşlarının yaşandığı bir ortamında Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) zirvesi 25 Haziran 2007 tarihinde İstanbul’da yapılmıştır.

   RUSYA-ABD: “Koalisyonlar Dönemi mi?”

Yrd. Doç. Dr. Şenol KANTARCI

Soğuk savaşın bitişini ve yeni başlayan süreci “Rus Jeopolitiği” adlı eserinde Avrasya coğrafyası için büyük bir tehdit olarak değerlendiren Aleksandr Dugin, Sovyetler Birliği (SSCB) sonrası Avrasya’daki yeni tabloyu kaygıyla ortaya koyan bir tavırla, yeni ittifakların kurularak karşı konulmaması durumunda, küresel Atlantikçi imparatorluğun Avrasya’daki muhtemel hâkimiyetini, denizin küresel zaferi ve karanın mağlubiyeti olarak değerlendirmiştir.

   Avrasya’da Enerji Eksenli Bitmeyen “Büyük Oyun”

Doç. Dr. Celalettin YAVUZ

Dünyanın stratejik açıdan en önemli maddeleri neler denildiğinde hemen herkesin aklına petrol ve doğalgaz gelir. Başka neler olduğu sorulacak olsa, küresel ısınma ve iklim değişikliği dikkate alınarak “su”yun olduğu söylenir.

   Avrasya Enerji Kaynaklarında Sınırsız ve Kontrolsüz Hâkimiyet

Haktan BİRSEL

Günümüzde, enerji kaynaklarına tam hâkimiyet sağlamak temelinde Avrasya’da süren güç mücadelesi, ülkeler arasında rekabetten ittifaklar arası rekabete dönüşürken, başlangıçta, petrol ve doğalgazın çıkarılmasında pay sâhibi olmanın çok da büyük bir avantaj getirmeyeceğinin anlaşılmasından sonra, enerji kaynaklarının kontrol altında tutularak.

   ABD ile Rusya’nın Yeni Güç Politikaları ve Türkiye

F. Prof. Dr. Nurullah AYDIN

Bireyler arası, halklar arası, devletler arası, bloklar arası savaş değişik şekillerde sürmektedir. Bu insanoğlunun kaderidir: Savaşmak, savaşmak… Ne şekilde, hangi araçla olursa olsun güç sâhibi olmak, bunu uygulamak ve netice almak.

   84. Yılında Tam Bağımsızlık Abidesi “Lozan Barış Antlaşması”

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Türkiye Cumhuriyeti 22 Temmuz erken genel seçimlerde kilitlenmişken, seçimden iki gün sonra yerlerde uçuşan, elektrik telefon tellerinden sarkan seçim afiş ve pankartları, bayrakları, bildirileri arasında varlığının temeli olan Lozan Antlaşması’nın 84. yılını anımsayacak mıdır, bilinmez.

   KKTC’de İktidar Zor Durumda Kıbrıs Türkleri Türkiye’deki Seçime Kilitlendi

Gözde KILIÇ YAŞIN

BM’nin eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın “Kıbrıs Sorunu”nun çözümü için attığı son adım, görevden ayrılmasından hemen önce 8 Temmuz 2006’da, Talat ve Papadopulos’u ilk kez bir araya getirerek “Prensipler Dizisi” olarak adlandırılan beş maddelik bir mutabakatı İbrahim Gambari huzurunda imzalamalarını sağlamasıydı.İstihbarat ve Bilgi Yönetimi-II

Mehmet TORUNLAR

Bilgi varlıklarını daha etkin bir şekilde yöneten teşkilatlar performanslarını dolayısıyla da güçlerini artırırlar. Ülkenin bilgi varlıklarını doğru ve sistemli üreten, bunları iyi yöneten bir kuruluş her zaman rekabette bir adım önde olacaktır.Kırım Tatarlarının Lideri Mustafa CEMİLOĞLU ile Söyleşi

Ukrayna’dan Talebimiz Özerklik

Ömrünüzün tamamı Kırım Tatarlarının özgürlük mücadelesi ile geçti. İlk kez 6 aylıktınız, babanız tutuklandı ve Özbekistan’a sürgün edildiniz. Bu durum ailenizi ve çocukluğunuzu nasıl etkiledi? O yıllardan kalan neler var zihninizde?
M. Cemiloğlu-
Yıl 1944. Aslında sâdece bizim ailemizin başına gelen bir şey değildi. Bütün Kırım Türkleri sürgün edilmişti.Hukukî ve Siyasî Yansımalarıyla Olası Kuzey Irak Operasyonu

Arş. Gör. Umut KEDİKLİ

11 Eylül 2001 tarihinde ABD’ye karşı El Kaide terör örgütünün gerçekleştirdiği terörist saldırıları sonrasında, terörizmin her boyutuyla mücadele konusu, saldırılardan önceki döneme göre uluslararası konjonktürde daha fazla tartışılmaya başlanmıştır.
   20. Yüzyılın Başlarında Güney Kafkasya’da Sosyal Siyasî Durum ve İran Devrimi’nin Bölgeye Etkisi

Yrd. Doç. Dr. Kurban MEMMEDOV

20. yüzyılın başları, dünya tarihinde ulusal uyanış, ulus devletlerin kurulması, halkların kendi kaderini belirlemesi, sömürgeciliğe karşı bağımsızlık hareketlerinin güçlenmesi ve bu zeminde baş veren münakaşalar, savaşlar ve jeopolitik mücadelelere sahne olmuştur.
   

Son Güncelleme Tarihi: 15.TEMMUZ.2007
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu