Yıl:8   Sayı: 87   Fiyatı: 6.5 YTL  

Kaybetmeye hazır mısınız? Ortalığı kaplayan toz dumanın gizlediği gerçeklerin neler olabileceğini hiç düşündünüz mü? Sağır edecek kadar yoğun gürültü, önümüzü görmemizi engelleyen sis, zihnimizin olup biteni anlamaya çalışma gayretini engellemeye matuf bir büyük kurgunun efektleri olabilir mi? Sahnelenen oyunun görkemi ürkütmüyor mu sizi? İplerin ucunu bir araya getirip, gerçeğin ne olduğuna ilişkin bir fikir edinmek için yanıp tutuşmuyor musunuz? Elinizden bir şey gelmeyeceğini bilseniz bile salt gerçeği öğrenmek, şâhitlik vazifesini bihakkın yerine getirmek adına zihninize servis edilen malûmatın işgalinden kurtarıp, bir an için bile akl-ı selime kavuşmak istemez misiniz? Korkmuyor musunuz?

.
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Osmanlı'dan Günümüze Türk Toplumunun İkili Yapısı

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Gökalp sosyolojisi, bize bir gerçeği açıklıyordu: “Osmanlı yönetim sistemi, aydınlar ve halk olmak üzere ikili bir yapılaşmayı ortaya koyuyordu. Aydınlar, yönetimi ellerinde bulunduran ve Enderun’dan yetişmiş kozmopolit bir tabakadır. Halk ise millî kültürü taşıyan ve yerlilik kimliği yüksek olan aslî unsurdur.

   Kemalizm ve Sabetayizm

Mustafa ÇANKAYA

Sabetaycılık konusu yeni olmamakla birlikte, bu konuda yayınlanan kitapların sayısı son yıllarda artmaya başlamıştır. Fakat Sabetaycılığı inceleyen kaynaklarda, Sabetayizm ile Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş ideolojisini oluşturan Kemalizm’in uyuşmazlığına, Sabetaycıların, Kemalizm’i kendi yararları doğrultusunda kuşatmış olduklarına yeterince değinilmemektedir.

   Kıbrıs’ta Çözüm İhtimali

Gözde KILIÇ YAŞIN

Kıbrıs Adası yine tarihi günlerini yaşıyor. Rum Yönetimi’nde Hristofyas’ın Şubat 2008’de iktidara gelişiyle abartılmış bir iyimserlik yaratılmış ve bölünmüşlük sorununda mâkul bir çözüme ulaşılacağı yönünde umut pompalanmıştı. Çözüm her zamankinden daha yakındı çünkü Yunanistan’daki Karamanlis Hükümeti ile Türkiye’deki Erdoğan Hükümeti’nin birleşmeye dönük çabaları destekleyeceğine kesin gözüyle bakılıyordu ve KKTC Cumhurbaşkanı Talat gibi Hristofyas da yeni bir ortaklık denenmesi taraftarı liderlerdi.

   Kıbrıs’ta Çözüm Ne Kadar Olası

Prof. Dr. Ata ATUN

Papadopulos’un politik yaşamının kaderini belirleyen 24 Nisan 2004 Referandumu’nun üzerinden daha 4 yıl bile geçmeden, “Hayır” oylarının bedeli Papadopulos’a çok ağır ödetildi. EOKA ve AKRITAS yapılanması içinde kod adı Defkalion olan yılların aşırı sağcı politikacısı Papadopulos, son seçimlerde 24 Nisan 2004 Annan Planı referandumunun bedelini ödeyerek seçimi kaybetti. Fakat Papadopulos’un siyasî hayatta olmaması, Kıbrıs sorunu açısından bir değişiklik getirmedi.

   Akdeniz Birliği ve Kıbrıs

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Yarım yüzyılı aşkın bir süre geçmesine rağmen, Avrupa Birliği tam olarak Amerika Birleşik Devletleri gibi bir büyük kıtasal federasyon çatısı altında birleşememiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin karşısına bir Avrupa Birleşik Devletleri çıkarmak üzere harekete geçen Avrupalı ülkeler, yarım yüzyılı aşkın bir süre büyük çabalar göstermelerine karşılık bir türlü, tek ve merkezî bir otoritenin öncülüğünde bir araya gelememişlerdir.

   Kıbrıs’ta “Son Sirtaki”: Kıbrıs Türkiye’den Uzaklaşırken...

Doç.Dr. Celalettin YAVUZ

Temmuz 2008’le birlikte Türkiye’de peş peşe “skandal” olaylar patlak verdi. Özellikle de Hurşit Tolon, Şener Eruygur gibi emekli de olsa iki orgeneralin tutuklanması, ardından cezaevine konması, böylece “dokunulamaz!” denilen TSK’ya dokunma vs. bu olaylardan bazılarıdır. Konumuz olmadığı için bu sansasyonel olaylara girmeyeceğiz.

   AB Kıskacında Kıbrıs

Ayhan AYKANAT

Kıbrıs sorununa gerçekçi ve kabul edilebilir bir çözümün siyasî ve hukukî değişkenlere bağlı olduğu gerçeği, bu iki değişkenin bir araya getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Ancak bu iki değişken parametrenin bir araya getirilmesinin de oldukça zor olduğunu özellikle vurgulamak gerekiyor.85. Yılında
Lozan’ın Düşündürdükleri


Prof. Dr. Esat ARSLAN

Türkiye geçen yıl 22 Temmuz erken genel seçimlere kilitlenmişken, bu yılda Lozan Antlaşması’nın 85. yılında “Ergenekon Soruşturması”na kilitlenmiş olduğu görülmektedir. Lozancılara karşı Demokles’in Kılıcı gibi bir korku tünelinin tüm evreleri gösterilmeye çalışılmaktadır.Gelecekte Jeopolitik Ortamı Şekillendireceği Öngörülen Menfaatlere Dayalı Koalisyonlar Teorisi

Dr. Hakan KANTARCI

Rusya Federasyonu (RF); soğuk savaş sonrasında Avrupa’daki müttefiklerini peş peşe ve süratle Batı dünyasına kaptırmış ve Avrupa ile hemen hemen siyasî ve fizikî sınırı kalmamıştır. Ancak RF’nin sahip olduğu enerji kaynakları ve bu kaynakların Batı’ya aktarılırken kullanılan enerji güzergâhları üzerindeki gücü ve kontrolü -AB’nin enerji (petrol ve doğalgaz) kaynaklarına olan ihtiyacının Rusya’ya bağımlılığından dolayı- AB açısından ekonomik ve siyasî hassasiyet teşkil etmektedir.

   Türkiye’ye Yönelik Psikolojik Operasyonlar
Yazar: Prof. Dr. Özcan Yeniçeri
Yayınevi: Fark Yayınları


Bozkırın hamlelerini anlamak zordur, çünkü onun hayranlık uyandıran muhteşem tarihi daima bütünlükten yoksun bir hâlde sunulmuştur. Sâdece yıldızın parladığı anlar, bir birinden kopuk yükselişler, dünyanın gözünü kamaştıran anî parlayışlar ve miras bırakmayan yok oluşlar.
   

Son Güncelleme Tarihi: 15.TEMMUZ.2008
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu