Yıl:8   Sayı: 99   Fiyatı: 6.50 TL  

Haziran ayına seçimler sonrasında İran’da yaşananlar damgasını vururdu. Tahran sokaklarını dolduran binlerce İranlının oyunun akıbetini sorgulayan gösteriler bir yandan İran rejimini tartışmaya açarken, diğer yandan yakın komşumuz hakkında ne kadar az bilgiye sahip olduğumuz gerçeği ile de bizleri yüzleştirdi. İran’da yaşanan gelişmeler, iletişim çağı olarak adlandırılan günümüzde artık hiçbir şeyin gizli kalmayacağı iddiasını doğrular bir seyir izlerken, öbür taraftan bütün enformasyon kanallarına rağmen bir konu hakkında derinlemesine bir bilgi sahibi olmanın giderek zorlaştığı bir dönemde olduğumuz gerçeğinin de bir kez daha altının çizilmesine vesile oldu. Olayların ardından, özellikle Batı basınında, gösterileri rejimi devirecek bir devrim hareketinin ilk işaretleri olarak yorumlayanların hararetli çıkışları yer aldı.

.
  


   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    İran Demokratikleşebilir mi?

Arif KESKİN

1979’da dünyanın şaşkın bakışları altında gerçekleşen İran devrimi, Şah Pehlevi’nin otoriter yönetimi altında ezilen İran halkının ekseriyeti için büyük umutlar doğurdu. Bağımsızlık, özgürlük ve demokrasi umudu ile devrimi gerçekleştiren halk, beklenmedik bir siyasal sistemle karşılaştı.

   2009 İran Seçim Krizi: İç ve Bölgesel Analiz

Yrd.Doç. Dr. Yalçın SARIKAYA

12 Haziran 2009 Cuma günü, İran İslâm Cumhuriyeti, 10. kez Cumhurbaşkanlığı seçimleri için sandık başına gitti. Bu seçimler ve sonrasında yaşanan olaylar, İran’ın “yeni” ve “karşı” bir devrimle yüz yüze olup olmadığı, seçimlere İran Devleti’nin, olaylara ise Batı’nın parmağının karışıp karışmadığı gibi önemli soruları beraberinde getirdi.

   Türkiye ve İran Birbirini Anlamalıdır

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Batılı ülkeler Ortadoğu devletlerinin ciddî devletler olmadığını, Sykos-Picot Antlaşması çerçevesinde masa üzerinde sınırları çizilen yapay devletçikler olduğunu sürekli olarak ileri sürmektedirler. Bu doğrultuda Irak, Kuveyt, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Katar gibi petrol devletleri örnek göstererek, Ortadoğu’da yer alan devletlerin ciddî örgütlenmeler olmadığını ve aslında hepsinin birer benzin istasyonu olduğunu savunmaktadırlar.

   İran’da ‘Yeşil Devrim’in ‘Yumuşak Karnı’ - İran’dan Lübnan ve İsrail’e Seçim Sonuçları

Doç. Dr. Celalettin YAVUZ

2009 Ocak ayının son gününden itibaren, Ortadoğu’nun yakın geleceğine ilişkin beş önemli seçim yapıldı. Bunlar sırasıyla şöyledir: (1) 31.1.2009 tarihli Irak Yerel Seçimleri, (2) 10.2.2009 tarihli İsrail Genel Seçimleri, (3) 29.3.2009 tarihli Türkiye Yerel Seçimleri, (4) 7.6.2009 tarihli Lübnan Genel Seçimleri, (5) 12.6.2009 tarihli İran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri.

   Stratejik Süreç’te Rusya: Bir Yıl Dolarken

Prof. Dr. Ali Fuat BOROVALI

Birinci yılını doldurmak üzere olan Rus-Gürcü Savaşı’nda en belirgin açıklayıcı unsurun, büyük güç çekişmesi kapsamında “arka bahçe” (backyard) meselesi olduğunu daha önce not etmiştik.1 İlk raundu Rusya kazanmış olmakla birlikte, Moskova’nın edinmiş olduğu avantajın petrol/doğalgaz fiyatlarındaki gerileme ile biraz tavsadığı, buna mukabil ABD’de yaşanan ekonomik çöküşün de Washington’un olası kazanımlarına sekte vurduğu çeşitli vesilelerle dile getirilmiştir.

   Dr. Erkin EKREM ile Doğu Türkistan’ın Tarihine ve Günümüze Dair Söyleşi

Bir Halk Ölümden Korkmuyorsa Onu Ölümle Nasıl Korkutabilirsin?


2023- Doğu Türkistan, son dönemde yaşanan olaylar sebebiyle yeniden gündeme geldi. Zaten Doğu Türkistan meselesi maalesef hep bu neviden olaylar sebebiyle Türkiye’de gündeme geliyor. Fakat bugünlerde yaşanan olaylara girmeden önce Doğu Türkistan meselesinin tarihî arka planına bakmak gerekiyor.

   Doğu Türkistan’da Yaşanan Olayların Sebep ve Sonuçları

Sinan OĞAN

Çin’e bağlı Uygur Özerk Bölgesi’nde son günlerde yaşanan kargaşa ve Uygur Türklerine uygulanan asimilasyon ve katliamlar, bu bölgenin dünyanın ve Türkiye’nin gündemine gelmesine sebep olmuştur. Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacib gibi ünlü Türk düşünürlerin doğup büyüdükleri yer ve aynı zamanda Türklerin tarihi anavatanı olan bu bölge, 1949 yılından beri Çin’in işgali altındadır.Osmanlı Millet Sistemi: Osmanlı Kimliği

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN

Kimlik, günümüzün popüler kavramlarından birisi olma özelliğini sürdürmektedir. Popüler olmasının sebebi ise, psikoloji gibi bireyle; sosyoloji, antropoloji, siyaset bilim gibi toplumsal yapıyla ilgili alanlara kadar birçok bilimsel konuda merkezî konuma sahip olma özelliğini devam ettiren bir olgu1 olmasından kaynaklanmaktadır.5903 Sayılı “Mayın Kanunu”nun Düşündürdükleri

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Bir mayın tarlasının kenarından tüfeğini alırken patlayan mayına mâruz kalan çok sevdiğim bir çavuşumun ilk şoku atlattıktan, parçalanan ve sallanan ayak kemiklerine bakıp bakıp içlendikten sonra, ayağından son kalan parçaları da hırsla kırıp mayınlı araziye attığını görmemin üzerinden çok değil 15 yıl geçmiş…

   Uçan Daireler;
Bir Türlü Uçamayan Ufologlar...

Prof. Dr. Mehmet Emin ÖZEL

Kendi ülkelerinde yapacak bir şey bulamayan, bir bakıma tükenmiş (fakat yine de, en azından bazıları -Erik v. Daniken gibi- bir şekilde tanınmış) bazı “uzmanları” ve yerli “UFO’loglarımızı” ağırlayan, birçok “bilimsel” “UFO çığırtkanları” toplantımız daha sona erdi de biraz rahat ettik...

   Bir Orta Çağa Dönüş Projesi Olarak Anayasal Vatandaşlığı Anlamaya Giriş

İkbal VURUCU

Vatandaşlık, özel bir aidiyetlik biçimidir. Siyasî bir yapıya, topluluğa mensubiyetin göstergesidir. Batı literatüründe bilinen ilk şekliyle eski Yunan şehirlerinde görülür. Fakat esas olarak bizim konumuzu oluşturan vatandaşlık, modern devletlerin bir buluşu olan, haklarla özdeş hâle gelen vatandaşlık kurumudur.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.TEMMUZ.2009
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu