Yıl:11   Sayı: 135   Fiyatı: 7.50 TL


  
 

Smallville kasabasının mahcup çocuğu Clark Kent, gerçek kimliğini bir gözlük marifetiyle kamufle eden nam-ı diğer Superman, olağanüstü güçlere sahip, dünyayı kötülüklerden kurtarmayı kendisine misyon edinmiş bir kahramandır.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin PAZARCI ile Söyleşi
İstediğiniz Şerhi Düşün, Uyum Protokolü’nün İmzalanması; “Kıbrıs Cumhuriyeti” Adı Altında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni Tanımak Anlamına Gelir
Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı ile Irak Seçimleri ve Yaşanan Gelişmeler Üzerine Söyleşi
Kerkük, Savaş Ganimeti Gibi
Kürtlere Sunulmaktadır
Seksen Yıllık Cumhuriyet'in
Kimlik Meselesi...

Prof. Dr. E. Semih YALÇIN
Prof. Dr. Sina AKŞİN ile Söyleşi
Türkiye Bağımsızlığını Yitirmiş Durumda
Büyük Ortadoğu ve Kafkasya
Prof. Dr. Anıl Çeçen
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Doç. Dr. Mehmet Akif OKUR:

“Hedeflerimizle Kapasitemizi Uyumlu Hâle Getirmeliyiz!”


2023- İsterseniz Suriye tarafından Türk uçağının düşürülmesi meselesine nasıl gelindiğine dair genel bir değerlendirme ile söyleşimize başlayalım.
M. A. Okur-
Türkiye- Suriye ilişkilerinde; Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkartılması, Adana Mutabakatı, baba Esat’ın ölmesi ve yerine oğul Esat’ın gelmesiyle başlayan yeni bir süreç vardı.

   Suriye ile Jet Krizi, Rusya’nın Rolü ve Türk Dış Politikası

Oytun ORHAN

Türk uçağının Akdeniz’de uluslararası sularda Suriye hava savunma sistemleri tarafından düşürülmesi beraberinde birçok tartışmayı getirdi. Bu olayın Türkiye-Suriye ilişkileri ve dolayısıyla Suriye’deki isyân hareketinin gelişimi açısından dönüm noktalarından biri olması beklenebilir.

   Prof. Dr. İlhan UZGEL:

"Davutoğlu Eleştirdiklerinin Yolundan Gidiyor!"


2023- Türkiye-Suriye ilişkilerindeki gerilim uçağımızın düşürülmesi sonrasında bir tırmanmaya girdi, uçağımızın düşürülmesinin uluslararası hukuk açısından anlamı nedir? Bu süreç neticesinde Türkiye-Suriye gerilimi nereye gider?

   Suriye ile Tırmandırılan Savaşın Son Perdesi: Düşürülen Türk Jeti

Prof. Dr. Esat ARSLAN

Büyük Türk milletine yaşattırılan “İkinci Dağlıca Katliamı”nın hemen ardından Suriye rejimi tarafından bilinçli bir biçimde Türk Hava Kuvvetleri’ne âit bir RF4 uçağının düşürülmesi olayı, Türkiye ile Suriye’yi savaşın eşiğine kadar getirdi. İtidal ve teenni sözcükleri yine bizlere yapıştı kaldı.

   Davutoğlu’nun ya da Türk Dış Politikası'nın Suriye Özelinde Kritiği

M. Ragıp VURAL

“Kadavra kaderdir” keskinliğinde bir anlam içermese de coğrafya ve tarih çoğu zaman milletlerin kaderidir. Tarih ve coğrafyanın (jeopolitiğin) milletlere çeşitli imkânlar sunduğu kadar göğüslenmesi gereken sorunları bünyesinde barındırdığı da bilinmektedir.

   Yurtta Sulh, Cihanda Sulh

Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN

Bu makalenin başlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün hem kendi ülkesine hem de bütün dünyaya vermiş olduğu büyük mesajdır. Çağdaş dünyanın en önde gelen önderlerinden birisi olan Atatürk’ün, binlerce yıllık insanlık tarihinin savaşlarla dolu geçen sayfalarını iyi bilen bir asker ve komutan olarak, herkese sulh çağrısında bulunmasının anlamı son derece büyüktür.

   Uçak Krizine 'Cevap Bekleyen Sorular' Zaviyesinden Bakış

Mehmet Ziya VAROL

Suriye tarafından RF-4 uçağının düşürülmesi Türkiye-Suriye ilişkilerini savaşın eşiğine kadar getirmişken ve uçağın hangi silâh/teknolojiyle düşürüldüğüne dair kafaları karıştıran açıklamalar ardı ardına gelirken, komplo teorisyeni olmamak işten bile değil.Doğu Akdeniz’de Kayan Eksen ve Müzakeresi Biten Kendi Bitmeyen Kıbrıs Sorunu

Gözde KILIÇ YAŞIN

Bu makalede iki ana konu üzerinde durulmaktadır. Birincisi zaman faktörüdür. Bu kısımda, bir arada yaşamak istediklerine kimsenin inanmadığı, uluslararası konjonktürün de esasen bunu zorlama pozisyonunu kaybettiği bir ortamda, Kıbrıs’ta Türkler ve Rumların birleşmeye dönük “güya” yürüttükleri müzakerelerin bir anlaşma doğuramaması ama çözüm arayışlarının da terk edilememesi nedeniyle akıp giden yıllar ve bu süreçteki kazanım ve kayıplar bakımından son dönem tartışılmaktadır.Türkiye, NATO ve Avrupa Birliği'nde Lider Ülke Olmalıdır

Yasin ASLAN

NATO'nun düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi, Chicago’da yapılan NATO zirvesinden hemen önce 14 Mayıs 2012’de “Anchoring the Alliance” (İttifakı Sağlamca Demirlemek) başlıklı bir rapor yayınlamıştır.

   21. Yüzyılda Enerji Jeopolitiği ve Avrasya’daki Genel Durum

Çağrı Kürşat YÜCE

Günümüzde enerji, dünya ekonomisinin en hassas konulardan birisi durumundadır. Bir ülkenin kalkınmasında enerji kullanımı büyük önem taşımaktadır. Bu önem, enerjinin üretim girdisi olarak ekonominin diğer sektörleri ile olan yapısal bağlılığından kaynaklanmaktadır.

   Türk Toplumunda Etnik Gruplar ve Güneydoğu Modeli

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

Bir “gerilla” hareketi olarak gündeme gelen Partiya Kerkeran Kurdistan -Kürdistan İşçi Partisi- (PKK), yüzlerce yıl birlikteliğimizi sürdüren toplumsal yapımızda “kurtarılmış bölgeler teorisi” adı altında ideolojisini sürdürmektedir.

   Kırgızistan İzlenimleri

Abdullah BUKSUR

Kırgızlar tarihsel olarak, şimdi yaşadıkları ülke topraklarından farklı olarak, şu an Çin toprağı olan Uygur bölgesi başta olmak üzere, Afganistan, Sibirya, Altay, Hakasya ve Tuva gibi tarihî topraklarında yaşamışlardır. Sayıları az da olsa hâlâ bu bölgelerde varlıklarını devam ettirmektedirler.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.TEMMUZ.2012
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu