Yıl:14   Sayı: 171   Fiyatı: 10 TL


  
 

Türkiye’nin birçok alanda sorunlar yaşamakla birlikte, özellikle Suriye’deki iç savaş ve Açılım Süreci, birbirini etkileyen sorun alanları olarak, son aylarda tehlikeli bir tırmanış göstererek bütün meseleleri ehemmiyetsiz kılmıştır.

 
  

   
   


        
Geçmiş Sayılarda Yayınlanan bazı yazıların tam metinleri
Dr. Durmuş HOCAOĞLU:
"2023 Senesinde Türkiye Mevcut Olmayabilir!"
2023-
2023’ün dergisinin 100ncü sayısı sebebiyle Türkiye’nin organik aydını olarak nitelendirdiğimiz isimleriyle söyleşiler gerçekleştiriyoruz.
Ömer Lütfi METE ile Söyleşi
Türkiye Devlet Olmaktan Çıkmıştır
Kapitalizm, liberalizm gibi kavramlar esasen Haçlı Seferleri’nin değişik adlarıdır.
İran Dize Geldi mi Gelmedi mi?
-İran ve Ekonomik Yaptırımlar-
İsa DADALLI
Arif KESKİN:
“Ruhani, İran Rejiminin Can Simidi Oldu”
2023- Öncelikli olarak “Hasan Ruhani kimdir” sorusuyla başlayalım isterseniz: Reformcu mu, muhafazakâr mı, rejimin adamı mı?
Haşhâşîler: Mit ve Gerçek
Doç. Dr. Hilmi DEMİR
Bir grubu ya da cemaati tanımlamak için kullanılan “Haşhâşî” ifâdesi, birçoğumuzun aklına “kim bunlar” sorusunu getirdi
.
Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı
Mustafa Abdülcemil KIRIMOĞLU:
"Mücadelemiz Sürecek"

- Ömrünüzün tamamını Kırım dâvâsına adadınız. Kırım millî dâvâsı sizin için neyi ifâde etmektedir?
A. Kırımoğlu- 1944 yılında halkımıza karşı büyük haksızlıklar yapıldı, cinayetler uygulandı.
2023 e-mail grubuna üye olmak için;
Yukarıdaki Form kutusuna mail adresinizi yazıp,
Üye Ol butonuna basınız...
    Prof. Dr. Hasan ÜNAL:

“Türkiye Suriye Politikasını Değiştirmelidir”


2023- İsterseniz şu soruyla başlayalım, Suriye’deki durum nereye doğru gidiyor? Suriye’deki iç savaşın aktörleri çeşitlendi, dış dünyanın aldığı pozisyonlar çeşitlendi. Peki siz, Suriye’deki gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

   Suriye'de ABD ve PKK/PYD Ortaklığı, Küreselleşen IŞİD (İD) ve Bu Gelişmelerin Türkiye'ye Yansımaları

Dr. Hakan KANTARCI

Irak Savaşı ve Suriye İç Savaşı bölgemizdeki güç dengelerini değiştirirken, yaşanan etnik, mezhepsel ve radikal terör/çatışmalar/ayrışmalar da bölgenin siyasi haritalarını değiştirmektir.

   Abdülhamid’in Şam Stratejisi

Prof. Dr. ANIL ÇEÇEN

Dünya üçüncü bin yıla doğru ilerlerken üçüncü dünya savaşını birileri Suriye’de yaşanmakta olan savaş sürecinden çıkartmaya çalışmaktadır. Birçok merkez ve uzman bu konuda düşüncelerini dile getirirken, bu bölgenin tarihsel geçmişini ve bugüne gelen mirasını ele alarak dünyanın geleceğini tartışmaktadırlar.

   Srebrenitsa’da Soykırımın 20. Yılı

Gözde KILIÇ YAŞIN

Bosna’da 1992-1995 döneminde yaşanan olaylar, geride 35 bini çocuk 312 bin ölü, 18 bin kayıp bıraktı. Srebrenica (Srebrenitsa) ise, BM Barış Gücü’nün korumasında olmasına rağmen, Bosnalı Sırp General Ratko Mladiç komutasındaki Sırp güçlere 11 Temmuz 1995’te teslim edilmesi ve kasabadaki erkek çocuklar da dâhil olmak üzere 8 bin 372 Boşnak erkeğin birkaç gecede Sırplarca katledilmesi ile asla unutulamayacak insanlık dramı olarak dünya hâfızasına kazındı.

   Taner GÜÇLÜTÜRK:

"Balkanlarda Türk Olmak"


Edebiyat ve siyaset alanında dikkat çeken Kosova Cumhurbaşkanlığı Danışma Konseyi üyesi Taner Güçlütürk1 ile 6 Temmuz 2015 itibariyle Türkçe’nin tekrar evraklarda resmî olarak kullanımının tüm belediyeleri kapsayacak şekilde yürürlüğe girmesi vesilesiyle, Balkanlar’da Türklük, Türk algısı ve Türkçe’nin durumunu merkeze alan bir söyleşi gerçekleştirdik.

   Türk Toplumunda “Kitle Kültürü” ve “Halk Kültürü” Farklılaşması

Prof. Dr. Orhan TÜRKDOĞAN

“Halk” sosyolojik bir oluşumdur. Her şeyden önce, “devlet” kavramıyla gerçek kimliğini kazanmıştır. Bu anlamda, “Halk ve devlet, bilinçli olarak birbirine bağlı, düşünen ve karar veren insanların bilinçli bir yaratmasıdır”.

   Çinli Olmak Ne Demektir? Xi’nin Çin’inde Milliyetçilik ve Kimlik

Perry LINK

Çinli olmak nasıl bir şeydir, ne anlama gelir? Modernlik öncesi Çin’deki güçlü geleneğe göre Çinli olmak demek; “Beşerin en mükemmel hâlinin özetlendiği ilahî ilkelere uyumlu bir hâlde düşünmek, davranmak ve bir toplumda yaşamaktır.Çin’in Yumuşak Güç Baskısı: Saygı Arayışı

David SHAMBAUGH

Çin’in küresel gücü büyüdükçe imajın önemli bir mesele olduğunu Pekin yönetimi daha iyi bir biçimde anlamaktadır. Tüm askerî ve ekonomik kudretine rağmen, ülke yumuşak güç alanındaki bazı eksikliklerin sıkıntısını çekmektedir.İttihatçıların Silahşor Basını

Sergen ÇİRKİN

Türkiye'de ilk gazeteler, 1820’lerde, İzmir’de Fransızca olarak yayın hayatına girmiştir. Bunlar; yabancılara, Levantenlere ve 17. yüzyıldan beri ticaret amacıyla o bölgeye yerleşen Fransızların etkisiyle bu dile büyük ölçüde aşina olan Türklere hitap etmekteydi (Georgeon, 1990: 321-335).

   Tüm Yönleriyle İran Devrim Muhafızları-I

Babek ŞAHİT

1979 İran İslam Devrimi’nden sonra devrime kadar şahlık sistemi ile idare olunan İran’da temel değişiklikler gerçekleşti. İran’ın son Şahı Muhammed Rıza Pehlevi’ye karşı çeşitli fikir akımları mücadele etmiştiler. Marksist-Leninist gruplarla radikal İslâmcı grupları birleştiren tek bir amaç olmuştur;

   Kitap Eleştirisi: İnsan Hakları ve Diplomasi

Hacı Mehmet BOYRAZ

İkinci Dünya Savaşı’nın hemen hemen tüm devletler üzerindeki olumsuz etkileri takip eden süreçte insan haklarına dair belgelerin (anlaşma, konvansiyon, sözleşme, vb.) ve örgütlerin sayısını kat be kat arttırmıştır. Devletlerarasındaki bu belgelerin ve örgütlerin giderek artmasıyla birlikte insan haklarına dair konular da giderek önem kazanmaya başlamıştır.

   

Son Güncelleme Tarihi: 15.TEMMUZ.2015
Bu Site 2023 Dergisi Tarafından Hazırlanmıştır
Webmaster: Davut Merzifonluoğlu